Oto książkowe TOP 20 NA ŚWIĘTA według zespołu Big Book Cafe!
Jak co roku naradzaliśmy się długo, by wyłonieć najlepsze książki, które naszym zdaniem będą wspaniałymi prezentami. Dla ukochanych i lubianych, dla dużych i małych.
Taką literaturą warto się dzielić!
Dezorientacje. Biografia Konopnickiej - Magdalena Grzebałkowska
Magdalena Grzebałkowska na tropie Konopnickiej
Bezkompromisowa biografia poetki
Gotuj! roślinnie - Alicja Rokicka
Które pierogi są najlepsze? Polskie pierogi z niemięsem? Indyjskie samosy faszerowane ziemniakami i zielonym groszkiem? Latynoamerykańskie empanadas z czerwoną fasolą i warzywami?
Jak Grinch stracił Święta - Dr Seuss
Czy dawny zrzędliwy Grinch powróci? A może pewien wyjątkowy Ktoś przypomni mu o prawdziwym znaczeniu Świąt?
Jeden dzień z życia Abeda Salamy - Nathan Thrall
Nagroda Pulitzera 2024 za najlepszą książkę non-fiction
Koń - Brooks Geraldine
Obraz wyrzucony na stertę rupieci, zakurzony szkielet na strychu i najlepszy koń wyścigowy w historii Ameryki to wątki, z których autorka splata rozległą opowieść o harcie ducha, obsesji i niesprawiedliwości.
Mieszkania warszawskie. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi - Jarosław Korduba, Piotr Trybuś
Mieszkania odzwierciedlają upodobania, zwyczaje, sposób życia swoich właścicieli. Jeśli ich wyposażenie kształtuje się i narasta z czasem, nie będąc kreacją projektantów, są też zapisem epoki i odbiciem miejsca, w którym się znajdują – warszawskie mieszkania są inne od poznańskich, krakowskich czy gdańskich. Mają coś, co czyni je warszawskimi.
Nexus. Krótka historia informacji od epoki kamienia do sztucznej inteligencji - Yuval Noah Harari
Yuval Noah Harari o ludzkiej podróży od epoki kamienia do ery informacji i o wyborach, których musimy dokonać, by przetrwać.
Powrót fatum - Tomasz Stawiszyński
Czy w obliczu wyzwań naszych czasów, na które nauka i religia nie potrafią udzielić już satysfakcjonujących odpowiedzi, powrót fatum jest czymś nieuchronnym?
Psie sucharki idą na spacer - Maria Apoleika
To jest spacerowy przytrafialnik, czyli książka, w której możecie zobaczyć, jak przedziwne i prześmieszne rzeczy przytrafiają się psio-ludzkim tandemom.
Róża Luksemburg - Weronika Kostyrko
Róża Luksemburg jest po Marii Skłodowskiej-Curie najbardziej znaną na świecie Polką. Ikoną pacyfizmu, internacjonalizmu i demokratycznego socjalizmu.
Sekrety starych zamczysk. Ilustrowany skarbiec legend - Theresa Breslin
Budzące grozę smoki, upiorni dudziarze, złośliwe gobliny i przebiegli czarodzieje – oto legendy, które kryją się w starych zamczyskach Szkocji.
Tajna Warszawa - Jacek Dehnel
Jacek Dehnel spaceruje po dawnej Warszawie śladami zbrodniarzy, zapuszczając się w zaułki, które były świadkami mrocznych, krwawych, a czasami też absurdalnie komicznych wydarzeń.
Ulice ciem - Katarzyna Puzyńska
Ulice ciem to nie tylko pełen tajemnic krwisty kryminał. To również klimatyczna wycieczka po dawnej Warszawie, z jej kolorytem i różnorodnością… a przede wszystkim czarodziejska historia o magii książek!
Wczoraj byłaś zła na zielono - Eliza Kącka
To opowieść o podwójnym doświadczeniu pewnej odmienności i nieprzystawalności do narzuconych społecznie ram.
Wegetarianka - Han Kang
Głośna powieść Han Kang, jednej z najwybitniejszych koreańskich pisarek, za którą zdobyła międzynarodową nagrodę The Man Booker Prize w 2016 roku.
Właściwy moment - Chris Niedenthal
Najbardziej przełomowe momenty historii okiem Chrisa Niedenthala.
Zapach imperiów. Chanel 5 i Czerwona Moskwa - Karl Schlogel
Karl Schlögel, przedstawiając historię perfum, pisze o historii dwóch odmiennych światów i kultur. Naświetla decydujące momenty XX wieku. Objawia dramatyzm historii.
Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty - Karolina Ćwiek-Rogalska
W 1945 roku nowy rysunek granic wprawił w ruch miliony. Ogromny obszar kończący się na zachodzie wstęgami Odry i Nysy Łużyckiej stawał się Polską.
Życie w chłopskiej chacie - Kamil Janicki
O tym, jak nasi przodkowie żyli w takich warunkach, jak wyglądała ich codzienność i jak w końcu udało się zmienić obraz wiejskiego życia, pisze w nowej książce Kamil Janicki.