Półka osobista Sylwi Chutnik
Specjalnie dla Was Sylwia Chutnik – jedna z najważniejszych i najbardziej utalentowanych polskich pisarek, autorka, laureatka Paszportu „Polityki”, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, stworzyła półkę z książkami, które poleca każdemu.Tu znajdziecie też książki autorki z autografem!
Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt - Taylor Sunaura
Poruszający esej o tym, jak w nowoczesnych społeczeństwach stykają się kwestie uprzedmiotowienia osób niepełnosprawnych i zwierząt.
Please kill me. Punkowa historia punka - McCain Gillian, McNeil Legs
Kultowa książka Legsa McNeila (założyciela pisma "Punk") oraz Gillian McCain to pierwszy i jedyny tak obszerny zapis historii punka w Stanach Zjednoczonych, przedstawiony w absolutnie nowatorskiej formie.
Alicja w Krainie Czarów - Carroll Lewis
Alicja w Krainie Czarów jest utworem szczególnym. Nie przedstawia świata takim, jakim go widzimy na co dzień, lecz ukazuje go we śnie bohaterki, a snem, jak dobrze wiecie, rządzą odmienne prawa.
Autobiografia Alice B. Toklas - Gertrude Stein
Wydana po raz pierwszy w 1933 roku książka przyniosła Gertrude Stein natychmiastowy rozgłos i uczyniła z niej postać kultową.
Biblia queeru - Jack Guinness
Trzymasz w rękach rewolucję. Biblię, o jakiej nigdy ci się nie śniło.
Bez dwóch zdań – queer wyszedł z podziemia. Wyważył okna i szturmem wszedł do mainstreamu.
Cała siła, jaką czerpię na życie Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+
"Cała siła, jaką czerpię na życie” to obszerny, prawie tysiącstronicowy wybór wyrazistych i poruszających tekstów. Stanowi on wyjątkowy zapis doświadczeń osób LGBTQ+ w Polsce – ich dorastania i samotności, pierwszych miłości, coming out-ów, odrzucenia – lub akceptacji – ze strony najbliższych, sytuacji w szkole i w pracy, opresji ze strony Kościoła i prawicowych polityków.
Chłopki. Opowieść o naszych babkach - Joanna Kuciel-Frydryszak
Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy.
Ciała obce. Opowieści o transpłowości - Paula Szewczyk
Dla nauki transpłciowość nie jest już zagadką, a dla psychiatrii nie jest „chorobą”. Ale w społeczeństwie osoby, które uświadomiły sobie, że urodziły się w ciele niepasującym do tego kim są, wciąż pozostają niezrozumiałe i obce.
Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu - Jakub Wojtaszczyk
Fascynująca opowieść o współczesnych drag queens, drag kings i drag queers.
Cwaniary - Sylwia Chutnik KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM
Mokotowski gang kobiet pomści niewybaczalne krzywdy i nigdy się nie podda. Nie przyjmuje skarg i zażaleń. Ratuje kobiety uwięzione między odkurzaczem i pralką. Słyszy każdą wołającą o pomoc.
Czarownice - Mona Chollet
Książka Mony Chollet ma za zadanie odczarować portret współczesnej feministki-wiedźmy, obdzierając go z wszelkich negatywnych, fantazmatycznych znaczeń.
Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer
W setce zebranych w niniejszym tomie tekstów polskich autorek i autorów – od Adama Mickiewicza, przez Jarosława Iwaszkiewicza czy Irenę Krzywicką, po Ingę Iwasiów i Jacka Dehnela – wyłania się ważna część polskiej literatury i społeczeństwa od końca XVIII do początku XXI wieku. Fragmenty prozy, szkice eseistyczne czy poezja, nie są tu jedynie świadectwem różnorodnych zjawisk literackich, lecz przede wszystkim znakiem zmieniających się wzorów i norm społeczno-kulturowych.
Dintojra - Sylwia Chutnik KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM
„Dintojra” znaczy zemsta, a różne jej oblicza znajdziemy w najnowszej książce Sylwii Chutnik. Sprzedawca z sexshopu, samotna aktorka, zakochana dziewczyna – wszyscy mają złamane serca, zmagają się z samotnością i własnymi demonami oraz marzą o lepszym życiu.
Do przodu, dziewczyny! Prawdziwa historia rewolucji Riot Grrrl - Sara Marcus
Bikini Kill, Bratmobile, Heavens to Betsy i wiele innych dziewczyńskich zespołów grało w końcu tak, jak miały ochotę, sekretnie powielane ziny wypełniały skrzynki pocztowe nastolatek w całym kraju.
Dziewczyna, kobieta, inna - Bernardine Evaristo
Nagrodzona Bookerem, uznana za ksiązkę dekady przez „Sunday Times” i „Guardiana” opowieść o Wielkiej Brytanii, jakiej jeszcze nie czytaliście.
SPOTKANIE Z AUTORKĄ PRZEKŁADU AGĄ ZANO NA BIG BOOK FESTIVAL - 26.06, GODZ. 18
Gender queer. Autobiografia - Maia Kobabe
„Gender queer” to mega potrzebna rzecz w tym kraju. Do tej pory po polsku po prostu nie było tak przystępnej, nowoczesnej i inkluzywnej pozycji o dorastaniu jako osoba trans we wszystkich, najtrudniejszych nawet aspektach i to takiej od transa dla transa.
Godność proszę. O transpłciowości, gniewie i nadziei - Maja Heban
Z czym na co dzień mierzą się osoby transpłciowe? Jakie prawne, społeczne, medyczne aspekty wpływają na ich codzienne życie?
Grunge. Bękarty z Seattle - Piotr Jagielski
Grunge. Brudny, chropawy rock and roll, wyrosły z miłości do punka i heavy metalu. Długie włosy, wojskowe buty i flanelowe koszule miały być symbolami buntu pokolenia.
Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów - Remigiusz Ryziński
PRL w latach osiemdziesiątych chwieje się w posadach. Najlepszym narzędziem do utrzymania kontroli jest zburzenie poczucia bezpieczeństwa i znalezienie wspólnego wroga, przeciwko któremu zwróci się społeczeństwo. Tak narodziła się akcja „Hiacynt” – trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985–1987.
Instrukcja dla pań sprzątających - Lucia Berlin
Wystarczy jedno zdanie, by dać się porwać "Instrukcji dla pań sprzątających" – zakochać w nieoczekiwanych zestawieniach słów, uwierzyć w zwroty fabuły. By mieć pewność, że Lucia Berlin jest jedną z najbardziej charakterystycznych amerykańskich pisarek.
Kapitał kobiet - Linda Scott
Linda Scott, profesorka z Oksfordu udowadnia, że równouprawnienie wszystkim się opłaca.
Kobieta, która pożyczała wspomnienia - Tove Jansson
Bohaterowie Jansson to często ludzie starsi, ze swoimi dziwactwami, przyzwyczajeniami i bagażem doświadczeń. Autorka przygląda im się z czułością, pokazując ich mądrość i radość, bo do końca pozostają wolni, a do tego odważni.
Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce - Sylwia Góra
Mijamy je na ulicach, dworcach, w galeriach handlowych, zimą chronią się na działkach. Czasem brzydko pachną czy mają brudne ubrania, często wyglądają, jak każdy z nas. Łączy je brak domu i siostrzeństwo doświadczeń: przemocy psychicznej, fizycznej i instytucjonalnej, zerwanych więzi rodzinnych, poczucia wstydu i wykluczenia z rynku pracy.
Kobiety, rasa, klasa - Davis Angela Y.
Pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek w dziejach feminizmu.
Krahelska. Krahelskie - Olga Gitkiewicz
Krahelska. Krahelskie. Halina, Wanda, Krystyna. Trzy kobiety, jedno nazwisko, zbliżone lata aktywności, ta sama klasa społeczna.
Ludzie, nie ideologia - Bartosz Żurawiecki
Z zebranych w książce wywiadów wyłania się obraz najważniejszych tematów społeczności LGBT ostatnich 15 lat.
Matka wszystkich pytań - Rebecca Solnit
Amerykańska eseistka analizuje rozmaite formy opresji, jakiej poddawane są kobiety – od pomijania, onieśmielania, dyscyplinowania po przemoc psychiczną i fizyczną.
Mężczyźni objaśniają mi świat - Rebecca Solnit
Zbiór błyskotliwych tekstów o zbiorowym milczeniu. Autorka otwiera nam oczy, pokazując, że nawet najbardziej subtelne przejawy podporządkowania kobiet powinny ujrzeć światło dzienne, a przede wszystkim wymagają stanowczego działania.
Miasto zgruzowstałe - Sylwia Chutnik KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM
Podążając literackim tropem Leopolda Tyrmanda, czytając gazety, przepisy prawne, oglądając plakaty, zdjęcia i filmy, słuchając przemówień polityków i piosenek, Sylwia Chutnik odtwarza codzienne życie Warszawy w latach 1954-55.
Mieszkanie na Uranie. Kroniki przeprawy - Paul B. Preciado
Paul B. Preciado to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych intelektualistów. Filozof, teoretyk kultury, kurator i aktywista należy do tych odważnych osób, które całkowicie przemodelowują nasze myślenie o gender, seksualności, społeczeństwie, polityce i kulturze. A przede wszystkim – poszerzają pole tego, co jest możliwe.
Mistyka kobiecości - Betty Friedan
Ameryka była z nich dumna. Mówiło się o szczególnej roli amerykańskiej pani domu, o jej osobistym szczęściu i historycznej misji. Tymczasem Friedan podsunęła tym rzekomo spełnionym kobietom lustro, w którym zobaczyły ogrom własnej frustracji, poczucie pustki, zagubienia, bezsensu i wstydu, że tak właśnie się czują.
Moja autobiografia Carson McCullers - Jenn Shapland
Śledztwo w poszukiwaniu dowodów miłości amerykańskiej pisarki Carson McCullers do innych kobiet. Kobiet, które jej biografowie konsekwentnie i z uporem nazywali "przyjaciółkami”, "współlokatorkami”, "towarzyszkami podróży”.
Moja ukochana i ja - Renata Lis
Intymna, intelektualna i interwencyjna. Książka, po którą powinna sięgnąć każda lesbijka w Polsce.
Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn - Caroline Criado Perez
Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy.
Odmieńcza rewolucja - Joanna Krakowska
Ta książka to tylko mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury.
Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce - Bartosz Żurawiecki
Początki epidemii HIV w Polsce przypominają thriller: pełne napięcia oczekiwanie na pojawianie się „zarazy”, pierwsze przypadki w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, a potem gwałtowny rozwój epidemii i brutalna reakcja społeczeństwa na zakażonych.
Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej - Joanna Ostrowska
Nagrodzona Nike Publiczności książka Joanny Ostorwskiej to przemilczana wcześniej historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej.
Poniedziałkowe dzieci - Patti Smith
Patti Smith została poetką i piosenkarką, a Robert Mapplethorpe rozwijał swój prowokacyjny styl w fotografii.
Przygody Pippi - Astrid Lindgren
Pippi nie chodzi do szkoły, jest wielką kłamczuchą i stanowczo lepiej sobie radzi ze złodziejami niż na proszonym podwieczorku – ale za to ma bardzo dobre serce!
Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza - Emilia Padoł
Żarliwa katoliczka, surowa konserwatystka, patriotka tworząca romansowe fabuły i pisząca „ku pokrzepieniu serc”, ale też osoba nieheteronormatywna, buntująca się przeciwko powszechnym oczekiwaniom, społecznica. Kim była autorka słynnych powieści "Lato leśnych ludzi" czy "Między ustami a brzegiem pucharu"?