Podcast literacki Big Book Cafe - Książka w pięć pytań i pięć minut
Najkrótsze i najbardziej osobiste recenzje książek. Co tydzień rozmawiamy o jednej - krótko konkretnie i z pasją.
Nasze recenzje pozwolą Ci błyskawicznie zorientować się, czy omawiany tytuł jest dla Ciebie i czy warto spędzić z nim czas!
Słuchajcie tam, gdzie Wam wygodnie! #spotify #youtube #googlepodcasts #applepodcasts i w naszej księgarni oczywiście.
Kliknij w dowolny poniższy produkt. Pod nim zobaczysz okno Youtube - miłego słuchania!:)
Akty desperacji - Megan Nolan
Przeszywająco szczera i mroczna powieść o toksycznym związku i bolączkach milenialsów, autorstwa wschodzącej gwiazdy literatury irlandzkiej.
Stramerowie - Mikołaj Łoziński
Mikołaj Łoziński powraca z kontynuacją bestsellerowego Stramera!
Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym - Alicja Urbanik-Kopeć
Alicja Urbanik-Kopeć przygląda się dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu, na którym liczyły się posag, weksle i cenne pamiątki rodzinne, nierzadko pomagające narzeczonemu w spłacie długów.
Agla. Alef - Radek Rak
Długo wyczekiwana nowa książka Radka Raka, laureata Nagrody Literackiej Nike 2020, to fantastyczna historia przygodowa, zarazem wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności.
Asteroid i półkotapczan - Katarzyna Jasiołek
Dla fanów dizajnu i retro historii. Sprawnie napisana i świetnie zilustrowana książka. Znajdziecie w niej mnóstwo opowieści o przedmiotach, które stały zapewne w domach waszych rodziców i dziadków.
Bez wstydu. Sekspraca w Polsce - Karolina Rogaska
Odważny i bezkompromisowy reportaż Karoliny Rogaskiej to nowe spojrzenie na osoby, które oceniamy zbyt łatwo i bezlitośnie.
Czarodziej - Toibin Colm
Czarodziej to intymny i subtelny, a jednocześnie pełen humoru portret Thomasa Manna, wybitnego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla, autora Czarodziejskiej góry.
Czerwona pigułka - Hari Kunzru
Najnowsza powieść autora „Impresjonisty” i „Białych łez”.
Ćwiczenia z utraty - Agata Tuszyńska
Jedna z najpiękniejszych książek o miłości, odchodzeniu i bólu rozłąki. Nowe, uzupełnione o obszerne posłowie wydanie.
Dom w butelce - Agnieszka Jucewicz. Magdalena Kicińska
Poruszający portret zbiorowy dorosłych dzieci z rodzin alkoholowych. Każda z opowiadanych historii jest inna, bo różne są losy chłopców i dziewczynek dorastających w cieniu traumy alkoholowej, a jednocześnie zaskakująco podobne - wszyscy zmagają z poczuciem wstydu, nadmierną potrzebą kontroli oraz brakiem własnej wartości. Wszyscy z bólem przypominają sobie własne, nieudane dzieciństwo.
Domek z piernika - Jennifer Egan
Przyszłość, która dzieje się teraz. literacka wersja świata z „black mirror”.
Głośnik w głowie - Aneta Pawłowska-Krać
Aneta Pawłowska-Krać opowiada o tym, jak naprawdę wygląda leczenie psychiatryczne w Polsce. I niestety udowadnia, że nie mamy powodów do zadowolenia. Potrzebujący pomocy za późno trafiają do szpitali, spędzają tam potem zbyt wiele czasu. Brakuje nowoczesnego podejścia i wskazówek, jak radzić sobie po zakończeniu hospitalizacji.
Greenpoint - Ewa Winnicka
Wciągająca kronika zakątka Brooklynu zamieszkałego przez Polaków. Opowieść nie tylko o Małej, ale i o Dużej Polsce. I próba odpowiedzi na pytanie czy mogliśmy podbić Amerykę?
ZOBACZ SPOTKANIE Z EWĄ WINNICKĄ NA BIG BOOK FESTIVAL - OKRĄGŁY STÓŁ 2021
Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno - Katarzyna Jasiołek
Niezwykły portret jednej z najwybitniejszych polskich projektantek sztuki użytkowej
Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno - Katarzyna Jasiołek KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM
Niezwykły portret jednej z najwybitniejszych polskich projektantek sztuki użytkowej
Klub - Matilda Voss Gustavsson
Książka, która wstrząsnęła światem literackim. Temat, który na zawsze zmienił myślenie o elitarności świata kultury. Jeden z najgłośniejszych tytułów 2020 roku.
Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii - Jess Zimmerman
Kobiety i inne potwory to odważna feministyczna analiza, która obnaża mechanizmy tkwiące w naszej kulturze. Zimmerman przewrotnie interpretuje znane mity, proponując świeże spojrzenie na obowiązujące ideały piękna i role związane z płcią.
Kolonia - Audrey Magee
Ogarnięta wojną domową Irlandia, 1979 rok. Na wyspę przybywają Anglik Lloyd jest malarzem, Francuz Jean-Pierre Masson jest językoznawcą.
Kopernik. Rewolucje - Wojciech Orliński
Rewolucyjna biografia Mikołaja Kopernika. W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie.
Leksykon światła i mroku - Simon Stranger
Powieść uhonorowana Norweską Nagrodą Księgarzy 2018. Mistrzowskie połączenie autentycznej historii rodzinnej z wielką Historią.
Los - Zeruya Shalev
Nowa powieść jednej z najwybitniejszych pisarek współczesnej literatury światowej!
Madonna. A rebel life. Biografia - Gabriel Mary
Mary Gabriel z precyzją portretuje jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie.
Mam do pana kilka pytań - Rebecca Makkai
Nowe, zaskakujące oblicze autorki bestsellerowej powieści Wierzyliśmy jak nikt.
Miasto dzieci świata - Beata Chomątowska
Dawno temu, za górami, za lasami leżało Miasto Dzieci Świata. Taką opowieść o podhalańskiej Rabce chcieliby snuć niektórzy – o idyllicznym uzdrowisku, gdzie w łagodnym klimacie leczyły się dzieci. Ale czy to prawda, czy tylko bajka?
Milczące bliźniaczki - Wallace Marjorie
Światowej sławy reportaż, który stał się kanwą filmu "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej.
Najskrytsza pamięć ludzi - Mbougar Sarr Mohamed
Porywająca filozoficzna powieść pokazuje pisarską moc Sarra. Jego historia trafia do serc i umysłów. Nowy wyczekiwany literacki głos.
„Publishers Weekly”
Niemożliwe nie istnieje - Kilian Jornet
Wspaniała książka o tym jak sport i obcowanie z naturą może zmienić naszą duszę.
Niepokój przychodzi o zmierzchu - Lucas Rijneveld Marieke
Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej.
Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020.
Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii - Agnieszka Pajączkowska
Nieprzezroczyste to próba zwrócenia spojrzenia na to, co dotychczas było zauważane zbyt rzadko – na trzeci plan, na tło, rzeczy i ludzi poza kadrem.
Nigdy, nigdy, nigdy - Linn Stromsborg
Bohaterka powieści Linn Strømsborg nigdy nie chciała być matką. Z Philipem są w związku od ośmiu lat, ale od początku mieli jasność, że nie będą powiększać rodziny. Aż do teraz. Bo może Philip mimo wszystko chce być tatą?
Nocny prom do Tangeru - Kevin Barry
Dwóch mężczyzn czeka w porcie w Algeciras na tytułowy nocny prom do Tangeru. Wpadli na chwilę, ale ich pobyt w dworcowej poczekalni zamienia się w całonocne czuwanie. Jak i po co się tam znaleźli, co ich łączy? Podczas tej jednej nocy poznamy historię ich całego, nierozerwalnie zespolonego z sobą życia.
Normalni ludzie - Sally Rooney
Jedna z najgłośniejszych powieści 2018 roku!
Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w Normalnych ludziach opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.
O mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet. Od inceli do artystów podrywu - Laura Bates
Książka Laury Bates ma szansę stać się przyczynkiem do realnych społecznych zmian i pretekstem do szczerej rozmowy o tym, jak trudno być kobietą w dzisiejszym świecie, również tym cyfrowym.
Opakowania, czyli perfumowanie śledzia - Katarzyna Jasiołek
Świetny przewodnik po przedmiotach, a dokładnie opakowaniach, którymi otaczaliśmy się w czasach PRL. Idealna lektura dla wszystkich miłośników dizajnu, historii projektowania i retro klimatów. Napisana z ikrą, pełna ciekawostek, rzetelnej wiedzy i dobrych ilustracji.
Pan Wyrazisty - Olga Tokarczuk, Joanna Concejo
Olga Tokarczuk i Joanna Concejo (znane jako współautorki "Zgubionej duszy”, wyd. Format 2017) zabierają nas w fikcyjny świat, do złudzenia przypominający czasy, w których przypadło nam żyć – z rozbuchanym "ja”, natręctwem autoprezentacji, kultem młodości, imperatywem szczęścia i obsesją lansu.
Państwo Gucwińscy - Marek Górlikowski
Podwójny portret twórców wrocławskiego zoo, których kariera zakończyła się atmosferze skandalu i oskarżeń o złe traktowanie zwierząt. Marek Górlikowski oddaje głos bohaterom i świadkom minionych wydarzeń. Stawia pytania o naturę człowieka, zwierzęcia i zmieniające się przez lata relacje między nimi.
Pęknięte lustro. Próba portretu Adama Czerniakowa - Patrycja Dołowy
W tej przejmującej opowieści biograficznej Patrycja Dołowy przygląda się funkcjonowaniu postaci Adama Czerniakowa w świadomości zbiorowej.
Podcastex. Polskie milenium - Mateusz Witkowski, Bartek Przybyszewski
Autorzy „Podcastexu”, podcastu o latach 90. i 00., przyglądają się polskiemu przełomowi wieków – latom 1999-2005. Czasom, w których w Polsce raczkował internet, muzyczne tryumfy święcił facet z czerwonymi włosami, a afery były w stanie rozłożyć partię rządzącą.
Porządek dnia - Eric Vuillard
Uhonorowana Nagrodą Goncourtów i wydana w niemal 40 krajach powieść o tym, jak rodziło się zło.
Przywiązania - Vivian Gornick
Wspaniała, inspirowana życiem autorki opowieść o kobietach, ich życiowych rolach, relacjach i niespełnionych pragnieniach. Piękny prezent dla siostry, matki i przyjaciółki. Zachwycająca szczerością i precyzją słowa.
ZOBACZ SPOTKANIE ONLINE Z VIVIAN GORNICK NA BIG BOOK FESTIVAL 2021