Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się - Weronika Murek

Dziewczynki Weroniki Murek to zbiór esejów, które wyzwalają tytułowe bohaterki z trujących kulturowych przekonań, że są niepoważne i nic nie znaczą. W błyskotliwej i niesfornej narracji autorka odzyskuje to, co w dziewczynkowatości najcenniejsze: marzenie, które jeszcze przed chwilą zdawało się tylko kaprysem.
Głosy kobiet - Miriam Toews

Głosy kobiet to oparta na prawdziwych wydarzeniach mistrzowska powieść przedstawiająca historię kobiet, które mimo dramatycznych okoliczności upomniały się o prawo do decydowania o sobie.
Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym - Alicja Urbanik-Kopeć

Alicja Urbanik-Kopeć przygląda się dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu, na którym liczyły się posag, weksle i cenne pamiątki rodzinne, nierzadko pomagające narzeczonemu w spłacie długów.
Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u - Tomasz Potkaj

Domy pracy twórczej, przydziały mieszkań, talony, wyjazdy zagraniczne czy emerytury twórcze – Związek dbał o pisarzy, którzy zgodnie z aktualną linią partii realizowali dyrektywy ideologiczne „na odcinku twórczości”. Ale był też forum, na którym toczyły się burzliwe dyskusje o kształt tej twórczości i zaangażowanie polityczne pisarza.
Apartament w hotelu Wojna - Tomas Forro

Tomáš Forró opowiada o wojnie w Donbasie z samego serca konfliktu. Rozmawia z ludźmi po obu stronach frontu, niejednokrotnie naraża życie i potajemnie jeździ tam, dokąd nie zapuszcza się żaden dziennikarz.
Argonauci - Maggie Nelson

To wielka pochwała wolności, nieograniczoności i płynności życia, jego niedookreśloności. To rozprawa przeciwko jakiemukolwiek szufladkowaniu i stygmatyzowaniu, przyjmująca formę listu miłosnego.
Armenia.Obieg Zamknięty - Maciej Falkowski

Książka "Armenia. Obieg zamknięty" to próba przybliżenia skomplikowanej historii tego kraju i zrozumienia tożsamości Ormian. Maciej Falkowski, który przez wiele lat poznawał Armenię od środka, przywiózł ze swych podróży fascynujące opowieści o ormiańskiej przeszłości i teraźniejszości.
Bardzo spokojna okolica. Zbrodnia w Teksasie - John Bloom, Jim Atkinson

Upalnego lata 1980 roku w niewielkim Wylie w Teksasie sąsiedzi odkryli zwłoki Betty Gore. Sielskie Wylie nie widziało dotąd tak brutalnego morderstwa. Miasteczko pełne młodych małżeństw i pobożnych parafian zamarło z przerażenia. Bloom i Atkinson szczegółowo odtwarzają przebieg wydarzeń i proces, który wzbudził oburzenie opinii publicznej.
Betonia. Dom dla każdego - Beata Chomątowska

Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza.
Beze mnie jesteś nikim - Jacek Hołub

Po świetnych książkach reporterskich o rodzicach dzieci z niepełnosprawnością i o dzieciach z ADHD oraz w spektrum autyzmu dziennikarz Jacek Hołub opisuje oblicza przemocy w polskich domach i rodzinach.
Bezmatek - Mira Marcinów

Dla matek i córek oraz mężczyzn, którzy chcieliby zrozumieć kobiety.
Przejmujący portret najsilniejszej relacji, jaką zna świat. O miłości i rywalizacji, jaka wiąże mamę i córkę. O pragnieniu bliskości, o wielkim konflikcie i o tym, jak być kobietą na własnych warunkach. Mocna proza – esencja uczuć w minimalnej formie.
Biało-czerwony - Dariusz Rosiak

Dariusz Rosiak rusza w podróż tropem ,,polskiego Indianina", zadając pytania o jego pochodzenie, życie i twórczość.
Bliscy - Annie Ernaux

Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy?
Błoto słodsze niż miód - Małgorzata Rejmer

Znakomity reportaż, który znalazł się w finale Nike to opowieść o Albanii, kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy
Bukareszt - Małgorzata Rejmer

Debiut reporterski Małgorzaty Rejmer. Pełna kolorów, zapachów, niuansów opowieść o mieście, gdzie piękno przenika się z nędzą.
Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci - Anna Bikont

Reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie. Prowadzone z przenikliwością znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojnia i burzy pozornie oczywistą ocenę wyborów życiowych ocalałych.
Chronologia wody - Lidia Yuknavitch

Autorka imponuje szczerością i bezkompromisowością, odwagą, by pomimo przeciwności iść dalej. W końcu Chronologia wody to również głos sprzeciwu wobec tyranii współczesnej kultury próbującej wmówić kobietom, jak powinny żyć.
Cynkowi chłopcy - Swietłana Aleksijewicz

Z opowieści weteranów, pielęgniarek, prostytutek, matek i żon „afgańców” wyłania się wstrząsający obraz niepotrzebnej wojny; wśród zapierających dech w piersiach afgańskich krajobrazów rozgrywają się ludzkie dramaty, a odwaga i braterstwo przeplatają się z niegodziwością i okrucieństwem.
Czarne lato. Australia płonie - Szymon Drobniak

Tak wygląda katastrofa klimatyczna. Szymon Drobniak na własne oczy obserwował tragiczne skutki „czarnego lata” w Australii.
Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu - Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki

Donbas znaczy węgiel. To dzięki niemu zbudowano tam miasta i fabryki. Przez dekady przyciągał awanturników, uciekinierów i biznesmenów z całej Europy. Wojna i rosyjska agresja nic w tej kwestii nie zmieniły. Czarne złoto Donbasu wciąż idzie w świat.
Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości - Swietłana Aleksijewicz

Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu, ale także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi, którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi.
Czasy Secondhand - Swietłana Aleksijewicz

Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze.
Czerwony śnieg na Etnie - Jarosław Mikołajewski , Paweł Smoleński

Jarosław Mikołajewski i Paweł Smoleński zabierają nas w wyjątkową podróż po Sycylii. Spotkanie poetyckie w więzieniu, gwarny targ rybny, stare świątynie, wyludnione centra miasteczek, dzielnice imigrantów – to tylko kilka z licznych przystanków na trasie tej niezwykłej wyprawy.
PREMIERA 3 MARCA
Człowiek, który odjechał - Jacek Podsiadło, Andrzej Kramarz

Wiersze Podsiadły i zdjęcia Kramarza to dwa przenikające się nurty tej opowieści. Rodzą się z podobnych doświadczeń i intuicji.
Człowiek, który siedział - Aleksiej Fiediarow

Ta książka, choć napisana chłodno i beznamiętnie – w zonie emocje nie są w cenie – nikogo nie pozostawi obojętnym. To raport ze świata, w którym trudno przeżyć, a jeszcze trudniej pozostać człowiekiem.
Czytać, dużo czytać - Ryszard Koziołek

Ryszard Koziołek odkrywa przed czytelnikami transformującą moc literatury, która pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo.
Do przodu, dziewczyny! Prawdziwa historia rewolucji Riot Grrrl - Sara Marcus

Bikini Kill, Bratmobile, Heavens to Betsy i wiele innych dziewczyńskich zespołów grało w końcu tak, jak miały ochotę, sekretnie powielane ziny wypełniały skrzynki pocztowe nastolatek w całym kraju.
Dom ojców - Andrzej Muszyński

To przepiękna proza autobiograficzna i prehistoryczny reportaż śledczy zarazem. To historia pełna barwnych postaci, a nasi przodkowie należący do różnych gatunków hominidów są odmalowani równie żywo, jak dziadek czy sąsiedzi autora.
Dookoła. Pieszo po obrzeżach Berlina - Paul Scraton

W barze na Kreuzbergu w oparach papierosowego dymu John Scraton wpadł na pomysł, by obejść Berlin dookoła.
Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary - Lawrence Wright

Historia scjentologii, czyli najdziwniejszej bodaj współczesnej religii. A może raczej – jak sugeruje Wright – religii pod pewnym względem takiej samej, jak każda inna...
Tomasz Stawiszyński
Dziewczyństwo - Melissa Febos

Zbiór esejów Melissy Febos może wywołać dyskomfort – zmusza do spojrzenia na dorastanie z nowej perspektywy.
Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce - Łukasz Drozda

Urbanista Łukasz Drozda analizuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym, rozmawia ze specjalistami z tej branży, a także szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów mieszkalnictwa w naszym kraju.
Feinweinblein. Dramaty - Weronika Murek

Trzy teksty dramatyczne "Feinweinblein", "Wujaszki" i "Morowe", w których Weronika Murek mówi o sprawach fundamentalnych: historii, miłości, śmierci, samotności, tęsknocie za innym, lepszym życiem.
Fjaka. Sezon na Chorwację - Aleksandra Wojtaszek

Niepodległa Chorwacja urodziła się niewiele ponad trzydzieści lat temu. To młode państwo o ponadtysiącletniej historii, pełne sprzeczności i niedopowiedzeń.
Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u - Agata Szydłowska

W powszechnym przekonaniu wystrój mieszkań w PRL-u był monolitem. Nic bardziej mylnego – polityczne zawirowania kolejnych dekad, przemiany gospodarcze, stosunki społeczne i polityka mieszkaniowa gruntownie wpływały na wygląd mieszkań.
Głośnik w głowie - Aneta Pawłowska-Krać

Aneta Pawłowska-Krać opowiada o tym, jak naprawdę wygląda leczenie psychiatryczne w Polsce. I niestety udowadnia, że nie mamy powodów do zadowolenia. Potrzebujący pomocy za późno trafiają do szpitali, spędzają tam potem zbyt wiele czasu. Brakuje nowoczesnego podejścia i wskazówek, jak radzić sobie po zakończeniu hospitalizacji.
Gorączka złota. Jak upadała Wenezuela - Tomas Forro

Wenezuela jeszcze w drugiej połowie XX wieku była jednym z najzamożniejszych państw Ameryki Południowej. Dziś to kraj pogrążony w głębokim kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym. Szaleje hiperinflacja, brakuje wody pitnej i benzyny, nie ma śladu po dawnych bogactwach.
Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet - Angela Saini

To lektura, z którą powinny się zmierzyć obie strony odwiecznego sporu o rolę i miejsce kobiety – choćby po to, żeby się przekonać, że nawet o kwestiach budzących największe emocje można pisać rzeczowo i bez uprzedzeń.
Gorzki świat - Josef Škvorecký

W czasach najgłębszego totalitaryzmu Josef Škvorecký stara się dostrzegać ironię, radość i śmiech nawet w najbardziej gorzkich chwilach codzienności.
Greenpoint - Ewa Winnicka

Wciągająca kronika zakątka Brooklynu zamieszkałego przez Polaków. Opowieść nie tylko o Małej, ale i o Dużej Polsce. I próba odpowiedzi na pytanie czy mogliśmy podbić Amerykę?
ZOBACZ SPOTKANIE Z EWĄ WINNICKĄ NA BIG BOOK FESTIVAL - OKRĄGŁY STÓŁ 2021