Big Book Cafe poleca
Wszystko jak chcesz - Anna Król
Wszystko jak chcesz - Anna Król

24,99 zł

Cena regularna: 49,99 zł

szt.

Żaden koniec - Zośka Papużanka

Dostępność: w magazynie
Wysyłka w: 3 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 49,90 zł 49.90 Dlaczego taka cena? Cenę tej książki określił wydawca. Dziękujemy Ci za zakup w naszej księgarni. Big Book Cafe to fundacja. Dzięki twojemu wsparciu realizujemy prawie 200 wydarzeń w roku.
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Zośka Papużanka wraca do sag rodzinnych, lecz zamiast na narodzinach, koncentruje się na odchodzeniu.

„Żaden koniec" to próba zrekonstruowania historii rodziny, która rodziną w gruncie rzeczy nie jest. To kilka pokoleń ludzi, którzy niewiele o sobie wiedzą, nie potrafią mówić o swoich trudnościach i przyznawać się do porażek. Dzieci i wnuki Krystyny, tolerując jej dziwactwa, bezskutecznie próbują odszyfrować sekrety zmarłych, obalić mur nieporozumień, usłyszeć przemilczane historie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i jak ich własne losy splecione są z losami przodków.

Splątanie tych historii zostaje oddane przez przemieszanie narracji i brak chronologii zdarzeń – skąd zresztą wziąć chronologię, skoro czasu nie ma? Wiele tu pytań, niewiele odpowiedzi. Powieść nie musi dawać rozwiązań ani się kończyć, skoro żaden koniec nie jest ani potrzebny, ani możliwy.

Tak, to jeszcze jedna książka o miłości – tej, której człowiek szuka, choć ma ją w zasięgu ręki – i o śmierci, która nas wszystkich znajduje. Jeszcze jedna opowieść o tym samym – ale co właściwie jest ważniejszego? Tylko to powraca, miłość i śmierć, nieustannie.

Zośka Papużanka – z wykształcenia teatrolożka, pracuje jako nauczycielka języka polskiego. Za debiutancką powieść „Szopka" (2012) była nominowana do Paszportów Polityki 2012 oraz do Nagrody Literackiej „Nike" 2013. Za powieść „On" (2016) otrzymała nominację do Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki. Wydała też powieści „Przez" (2020) i „Kąkol" (2021). Publikowała w „Tygodniku Powszechnym", „Radarze" i „Nowych Książkach". Mieszka w Krakowie.

Rekomenduje Wioletta Budziłowicz, członkini Big Book Club

"Śmierć jest do przeżycia, poważnie. Z życiem jest znacznie trudniej" - stwierdza wszystkowiedzący narrator po teatrologii w najnowszej powieści Zośki Papużanki pt. "Żaden koniec". Choć jest to saga rodzinna obejmująca trzy pokolenia, nie losy bohaterów są tu najważniejsze. To jest książka o śmierci. Umiera Krystyna, seniorka rodu, ale zanim umrze, wyrządzi wiele zła. Jej despotyzm i okrucieństwo trudno usprawiedliwić nieszczęśliwym dzieciństwem. Wielokrotne symulowanie śmierci przed własnymi przerażonymi dziećmi jest nie do obrony. Cierpią dzieci, cierpią wnuki. Wiele spraw w tej rodzinie pozostaje niewyjaśnionych, gdyż Krystyna wymazuje nawet obecność pierwszego męża w jej życiu.
Drugim ważnym tematem jest czas. Autorka mówi, że czas nie istnieje. Wczoraj mieliśmy lat osiem, dziś mamy czterdzieści. Jak Marek, syn Krystyny, który jedzie na jej pogrzeb, choć przecież nadal stoi taki mały, przerażony, trzymając starszą siostrę za rękę, I patrzy na drzwi, za którymi kłócą się rodzice.
To, o czym pisze Papużanka, jest ważne, ale równie ważne jest to, jak pisze. A pisze fenomenalnie! Zdania rozwijają się i nigdy nie wiadomo, w którą stronę zakręcą, czym zaskoczą czytelnika, jaką błyskotliwą puentą się zakończą. To jest prawdziwa wirtuozeria językowa. Wiele w tej opowieści mądrych, czasem zabawnych, ironicznych, ale najczęściej gorzkich refleksji o nas samych.
Na zakończenie dodam, że tę książkę, na przekór powiedzeniu, można ocenić po okładce. Są na niej trzy kobiety-kwiaty: dmuchawiec i dwa młode mlecze, połączone siecią łodyg, co sugeruje więź łączącą matkę z córkami. Piękna okładka zapowiada piękną treść.
Papużankę trzeba czytać koniecznie!

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl