Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi. O nałogach, które niszczą rodziny i związki, oraz o współczesnych możliwościach terapii mówi psycholożka i doświadczona terapeutka Joanna Flis.
• Według WHO ok. 3 milionów Polaków nadużywa alkoholu, a około 800 tysięcy jest od niego uzależnionych.
• Z szacunków CBOS wynika, że aż 2,5 mln Polaków jest zagrożonych uzależnieniem od pracy.
• Szacuje się, że w Polsce na seksoholizm cierpi ok. 2 mln osób.
• Na podstawie badań CBOS ponad 27 tys. Polaków powyżej 15. roku życia uprawia hazard patologiczny.
Ludziom żyjącym z kimś, kto jest uzależniony, towarzyszy ciągły stres oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Cierpią w ciszy całymi latami, próbując walczyć o jej/jego zdrowie. Ich potrzeby i komfort życia schodzą na dalszy plan. Zaczynają chorować, nie zdając sobie z tego sprawy, a ich współuzależnienie staje się często motorem napędowym uzależnienia bliskiej osoby.
Joanna Flis tłumaczy uniwersalne mechanizmy leżące u podstaw takich procesów (nie ogranicza się do jednego typu, np. uzależnienia od alkoholu czy komputera). W swojej książce dzieli się najbardziej aktualną, popartą wieloletnią praktyką terapeutyczną, wiedzą na temat uzależnienia i współuzależnienia. Pokazuje jak budować zdrowe relacje z osoba uzależnioną, mobilizuje do pracy nad sobą. To pierwszy taki poradnik na polskim rynku. Zawiera praktyczne ćwiczenia, które przeprowadza się w czasie sesji terapeutycznych. Książka ta nie zastąpi właściwej terapii, ale jej lektura może być pierwszym etapem wychodzenia z choroby.