
Meksyk, moja miłość. Historia Eleny Poniatowskiej - Magdalena Melnyk

towar niedostępny
Opis
Wybitna meksykańska pisarka i reportażystka, wywodząca się z królewskiego rodu Poniatowskich, to żywa legenda.
W Meksyku, gdzie spędziła większość życia, Elena Poniatowska stawiana jest w jednym rzędzie z Gabrielem Garcíą Márquezem, Mariem Vargasem Llosą i Carlosem Fuentesem, z którymi się przyjaźniła. W roku 2013 została uhonorowana za dorobek literacki Nagrodą Cervantesa, uznawaną za Nobla hiszpańskiego kręgu kulturowego. Goszcząc na dworze królewskim w Madrycie, zwróciła się do żony następcy tronu, Letizii: „Popatrz, jak śmiesznie. Ja urodziłam się księżniczką i zostałam dziennikarką, a ty byłaś dziennikarką i stałaś się księżniczką”.
Poniatowska rozpoczynała karierę w latach 50. XX w., kiedy jeszcze niewiele kobiet pracowało w zawodzie dziennikarskim, a cenzura w Meksyku blokowała tematy zaangażowane społecznie. Jej udało się to zmienić. Dziś kojarzona jest przede wszystkim z walką o prawa grup najbardziej narażonych na przemoc i wykluczenie: kobiety, ludność rdzenną, dzieci ulicy. Swoim przykładem utorowała drogę wielu meksykańskim pisarkom i dziennikarkom. Jej książki były wielokrotnie nagradzane, tłumaczone na różne języki, w tym na polski. Dużym uznaniem cieszyła się jej „Leonora” – książka poświęcona wieloletniej przyjaciółce pisarki, artystce surrealistce Leonorze Carrington.
Magda Melnyk odwiedziła Poniatowską w Meksyku i przez wiele tygodni towarzyszyła jej w codziennym życiu, nagrywając dziesiątki godzin rozmów. Powstała świetnie udokumentowana książka – pełna fascynujących faktów opowieść o życiu i rodzinie pisarki, a zarazem ciekawy portret XX-wiecznego Meksyku.