Książka o śmieciach - Stanisław Łubieński

Dostępność: w magazynie
Wysyłka w: 3 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 39,99 zł 39.99 Dlaczego taka cena? Cenę tej książki określił wydawca. Dziękujemy Ci za zakup w naszej księgarni. Big Book Cafe to fundacja. Dzięki twojemu wsparciu realizujemy prawie 200 wydarzeń w roku.
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Książka motywuje każdego do myślenia, że nasze najmniejsze działania mają poważne konsekwencje. Decydujemy się na kupno jakiejś rzeczy, używamy jej, a następnie wyrzucamy i... No właśnie. Co dalej? 

Przyjrzymy się fenomenowi puszczania lampionów nad wodą. Wybieramy się na plażę z najbliższymi, wypisujemy na karteczce nasze marzenie, podpalamy lampion, wypuszczamy go w powietrze i... No właśnie. Co dalej? Jego dalszy los jest poza nami. Dlaczego nas to już nie interesuje? Po lekturze tej książki coraz częściej zaczynamy zadawać sobie pytanie: co dalej?

Śmieci. To temat głównie zagospodarowany przez publicystów i dziennikarzy. Stanisław Łubieński postanowił zebrać w spójną całość bardzo dużo faktów i informacji na temat recyklingu i odpadów. Udało mu się osiągnąć bardzo fajny efekt, dlatego że w jednym miejscu mamy informacje, które sprawiają, że możemy pełniej popatrzeć na to, jak my funkcjonujemy, jak działa dzisiaj świat, co jest odpadem, co robimy z rzeczami, jak je traktujemy, jaki mamy do nich stosunek. Autor pokazuje w książce historię śmieci i opisuje jak kiedyś ludzie dbali o każdą rzecz, a jak z czasem wykształcono w nas nawyki do tego, by rzeczy wyrzucać, zamieniać na nowe, cenić nowe marki, nowe modele, a wszystko wiekowe czy kilkuletnie uważać za przestarzałe i niewarte uwagi. 

Ta książka to zbiór tematów, które jakoś w orbicie Łubieńskiego się pojawiły, z racji jego zainteresowań, ale też researchu, który robił wokół tej książki. Są to eseje tematyczne dotyczące różnych rzeczy, bardzo czasami zaskakujących. Znajdziemy tutaj zarówno tematy, takie jak: recykling i historia plastiku, ale jest tutaj również cały rozdział na temat myślistwa i tego, jak myśliwi zanieczyszczają lasy czy jak ich działalność wpływa na to, że ołów i śrut pojawiają się w ciałach zwierząt, a potem trafiają również do ludzi. W tematyczne eseje wplecione są też jego osobiste historie, z dziennika dokumentatora śmieci. Autor chodzi po Polsce, wybierając się na intensywne spacery i znajduje bardzo różne przedmioty, które stają się dla niego pretekstem do opowieści, rozwijającej się w szerszą, bardziej kontekstową opowieść.

Łubieński jest człowiekiem bardzo czułym na przyrodę, co wyraźnie wybrzmiewa w tej książce. Autor opowiada o ptakach, które wokół niego nieustannie się pojawiają czy to w mieście, czy podczas spacerów w lesie, czy nad morzem. Cała książka jest przefiltrowana przez wrażliwość Łubieńskiego na świat. Zwraca uwagę na naszą bezmyślność, ujawniającą się w kupowaniu dziesiątek balonów na urodziny, które potem pękają i trafiają do żołądków ptaków. Ten tytuł to zderzenie naszej niefrasobliwości z obszerną wiedzą Łubińskiego o ekosystemie. 

Autor uważa, aby nie zasypać czytelników faktami, datami i liczbami. Zamiast tego pokazuje życiowe scenki, które każdego z nas spotykają. Znaleziona nad morzem skarpeta wprawia Łubieńskiego w ciąg rozważań na temat tego, kto ją zgubił i dlaczego jej nie zauważył. 

DLACZEGO TAKA CENA?

Książkę poleca Julia Rzemek. 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl