
Krajobraz strachu - Adam Zbyryt

towar niedostępny
Opis
Środowisko życia, czego doświadczamy na własnym przykładzie, może być powodem ogromnego stresu. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt. Hałas, światło, zanieczyszczenia, to stresory w miastach. Podobnie działa wycinka drzew w lasach: zaburza ciągłość środowiska i zmniejsza ilość pokarmu.
Dawniej stres pełnił funkcję adaptacyjną wśród organizmów, a więc pozwalał lepiej przystosowywać się do zmieniających się warunków środowiska. Niektórzy badacze twierdzą, że w naturze dotychczas nie mieliśmy do czynienia z chronicznym stresem u zwierząt. W dzisiejszych czasach, gdy zmiany zachodzą niezwykle gwałtownie, co spowodowane jest działalnością człowieka, mamy pierwsze doniesienia, że „w końcu” się pojawił.
Badania nad strachem zwierząt, przede wszystkim ptaków, które muszą radzić sobie z drapieżnikami. Okazuje się, że stres, którego doświadczają, wpływa na ich życie i funkcjonowanie bardziej niż mogłoby się to wydawać (i nie chodzi tylko o ich zabijanie i zjadanie). Ptaki, jak ludzie, ulegają silnym emocjom. W obecności drapieżników wiele ptaków zamienia swoje zachowania, unikają pewnych miejsc, zmieniają dobową aktywność, ale potrafią także rozpoznawać ślady pozostawione przez drapieżniki i ich unikać.