49,99 zł
Czarna torebka - Agata Tuszyńska
towar niedostępny
Opis
Krótka opowieść o spadku po babce Deli – czarnej torebce w kształcie koperty. Z torebką Dela Goldstein razem z córką Halinką wychodzi z getta. Do wyjścia namówił ją szwagier – Polak, który pomógł im się wydostać. Po drugiej stronie murów getta Della Goldstein staje się Zofią Zmiałowską, nowego życiorysu uczy się na pamięć. Agata Tuszyńska odtwarza lata wojenne swojej babki na podstawie rzeczy znajdujących się w torebce, która jakimś cudem ocalała (babka Dela zginęła pod sam koniec wojny). A w torebce są: obrazek Jezusa, metryka chrztu, kalendarzyk terminowy na rok 1941 z notatkami zapisanymi różnymi kolorami, z adresami, głównie żoliborskimi – tam Dela mieszkała przed wojną, przepisy na polskie dania, listy, znaczki z Hitlerem, kartka z tekstem polskiej piosenki. Wszystko to barwy ochronne, żydowski niezbędnik z kompletem ratunkowych rekwizytów – jak pisze autorka.
Osobista historia rodzinna jest zilustrowana zdjęciami przedmiotów z torebki.
Ta torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer – pisze Agata Tuszyńska w „Czarnej torebce”.
To osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, swojej tożsamości i poznawaniu jej wojennych losów. Wszystko dzięki przedmiotom odnalezionym w czarnej torebce.
Każda rodzina ma swoją tajemnicę, głęboko skrywane sekrety, które określają jej los. Nagle otwarte, odwracają jego bieg i sprawiają, że trzeba od nowa budować własną historię. Czarna torebka, którą przekazała mi mama, kiedy skończyłam 18 lat, odmieniła moje życie. Połączyła za żydowskim światem, o którego istnieniu w sobie nie miałam pojęcia. Pomogła w oswojeniu złożonej tożsamości. – Agata Tuszyńska