
Bóg. Ludzka historia religii - Reza Aslan

towar niedostępny
Opis
Pełna intelektualnej świeżości księga rozważań nad postacią Boga w religiach świata. Jak go sobie wyobrażamy, jakimi cechami obdarzamy i jak zmienialiśmy jego obraz w dziejach? Lekka i porywająca medytacja - będzie świetną towarzyszką świątecznych rozważań dla wierzących i niewierzących.
Reza Aslan, badacz religii, bestsellerowy irańsko-amerykański pisarz i wyznawca islamu napisał książkę, którą chce pogodzić wszystkich wyznawców. To rodzaj szczepionki na silne poczucie różnic i konfliktów. Aslan, autor głośnej biografii Jezusa, teraz tworzy coś na kształt krótkiej i przystępnej biografii Boga.
Przygląda się, jak na przestrzeni dziejów konstruowaliśmy wizerunki i cechy Boga w różnych religiach i wyznaniach. Wbrew twierdzeniu, że Bóg stworzył człowieka na swe podobieństwo, autor stawia tezę odwrotną – wskazuje, że to ludzie wyznają Boga takiego, jaki w danym czasie i warunkach odpowiada ich potrzebom i lękom. Śledzi pragnienie wiary aż do paleolitycznych jaskiń we Francji, gdzie odnajduje to, co uważa za pierwsze w dziejach wizerunki Boga.
W książce jest wiele śmiałych tez – na przykład twierdzenie, że religia nie pojawiła się w procesie rozwoju i adaptacji, ale jako produkt uboczny ewolucji, fenomen neurologiczny. Aslan stara się też wykazać, że świątynie tworzyliśmy wcześniej niż gospodarstwa rolne i miasta, nie odwrotnie. Książką jest pełna świeżych, prowokujących przemyśleń i choć nie wszystkie autor przekonująco dokumentuje, daje wspaniałą pożywkę dla nowych rozważań o religii i zmieniającej się „roli”, w jakiej obsadzamy istotę najwyższą. Książka napisana z pasją, brawurą i – co ważne – z intencją łączenia nas ponad wierzeniami i dogmatami.