24,99 zł
Cena regularna:
49,99 zł
Bliscy - Annie Ernaux
towar niedostępny
Opis
Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy?
Wokół tych pytań krążą rozważania noblistki Annie Ernaux w trzech autobiograficznych prozach składających się na zbiór Bliscy. Zbierając słowa, gesty i wydarzenia z życia ojca, matki i siostry, rekonstruuje ich losy i odbija je w lustrze własnych doświadczeń. Opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał pomagać w żniwach, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. O matce pełnej gwałtowności i dumy, marzącej o pozycji, „dorobieniu się” i szacunku otoczenia. O przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście rzuciło długi cień na relacje rodzinne i zdefiniowało życie Ernaux. Ta, niczym archiwistka pamięci, opisuje dziedzictwo swoich najbliższych, łącząc kobietę, którą jest teraz, z dzieckiem, którym była w przeszłości.
I choć twierdzi, że beznamiętna opowieść przychodzi jej naturalnie, opisane przez nią brzemię pamięci porusza czytelnika do głębi.
Poleca Wioletta Budziłowicz, czytelniczka Big Book Club:
W książce "Bliscy" Annie Ernaux przenosi nas w czasy swojego dzieciństwa na prowincji francuskiej i przybliża postać matki, ojca oraz zmarłej siostry. Nie jest to sentymentalna opowieść. Raczej chłodny opis ich relacji, świadectwo odłączania się od rodziców. Ojciec - sklepikarz i właściciel kawiarni, szybko przestaje być dla dorastającej Annie autorytetem. Związek z matką jest bardziej skomplikowany. Autorka pisze, że ma matkę dobrą i złą. Ta dobra chłonie wiedzę, którą córka przynosi ze szkoły, podkreśla, że trzeba sobie "umeblować głowę", i myje ręce, zanim dotknie książki. Ta zła wymierza Annie policzki i zadręcza ją swoim lękiem, aby córce "nie przydarzyło się nieszczęście", czyli niechciana ciąża. Ernaux wyznaje, że zdarzało się jej czuć zupełną obojętność na myśl o śmierci matki. Z drugiej strony, kiedy ta z powodu zaawansowanego Alzheimera przebywa w domu opieki, autorka z czułością rozczesuje jej włosy i pragnie, aby zawsze była. Opowieść Ernaux skłania do refleksji nad tym, jak bardzo miejsce urodzenia, rodzina i skrywane przez nią tajemnice ( jak śmierć starszej siostry Annie), determinują rozwój naszej osobowości i nasze losy. Zdecydowanie polecam.