To nasz wybór lektur o tęczowym świecie.
"Nigdy bym nie chciał żyć w świecie, w którym ludzie niczym się od siebie nie różnią – stwierdza Frans De Waal. Byłoby to niewiarygodnie nudne miejsce."
Jak się różnimy? Gender oczami prymatologa - Frans De Waal
Autobiografia Alice B. Toklas - Gertrude Stein

Wydana po raz pierwszy w 1933 roku książka przyniosła Gertrude Stein natychmiastowy rozgłos i uczyniła z niej postać kultową.
Biblia queeru - Jack Guinness

Trzymasz w rękach rewolucję. Biblię, o jakiej nigdy ci się nie śniło.
Bez dwóch zdań – queer wyszedł z podziemia. Wyważył okna i szturmem wszedł do mainstreamu.
Bruno Whatever - Leo Gramski

Bruno jest jakiś dziwny. Nic go nie obchodzi, niczym się nie przejmuje. Nie lubi imprez, a jak już na nie chodzi, nie pije alkoholu. Najbardziej jednak nie znosi social mediów...
Cała siła, jaką czerpię na życie Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+

"Cała siła, jaką czerpię na życie” to obszerny, prawie tysiącstronicowy wybór wyrazistych i poruszających tekstów. Stanowi on wyjątkowy zapis doświadczeń osób LGBTQ+ w Polsce – ich dorastania i samotności, pierwszych miłości, coming out-ów, odrzucenia – lub akceptacji – ze strony najbliższych, sytuacji w szkole i w pracy, opresji ze strony Kościoła i prawicowych polityków.
Ciała obce. Opowieści o transpłowości - Paula Szewczyk

Dla nauki transpłciowość nie jest już zagadką, a dla psychiatrii nie jest „chorobą”. Ale w społeczeństwie osoby, które uświadomiły sobie, że urodziły się w ciele niepasującym do tego kim są, wciąż pozostają niezrozumiałe i obce.
Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu - Jakub Wojtaszczyk

Fascynująca opowieść o współczesnych drag queens, drag kings i drag queers.
Dziewczyna, kobieta, inna - Bernardine Evaristo

Nagrodzona Bookerem, uznana za ksiązkę dekady przez „Sunday Times” i „Guardiana” opowieść o Wielkiej Brytanii, jakiej jeszcze nie czytaliście.
SPOTKANIE Z AUTORKĄ PRZEKŁADU AGĄ ZANO NA BIG BOOK FESTIVAL - 26.06, GODZ. 18
Heartstopper. Tom 1 - Alice Oseman

Powieść graficzna LGBTQ+ o życiu, miłości i wszystkim, co dzieje się pomiędzy – gratka dla fanów filmu Twój Simon i książek Holly Bourne.
Heartstopper. Tom 2 - Alice Oseman

Drugi tom znakomicie przyjętego komiksu Heartstopper autorstwa Alice Oseman!
Heartstopper. Tom 3 - Alice Oseman

Trzeci tom cyklu "Heartstopper" opowiada o skomplikowanym procesie „wychodzenia z szafy".
Heartstopper. Tom 4 - Alice Oseman

Kolejny tom wyczekiwanej opowieści mówi o miłości, przyjaźni, lojalności i trudnych codziennych sprawach. Autorka ukazuje, w jaki sposób pozornie małe historie z życia Nicka i Charliego, składają się na coś większego, co przemawia do nas wszystkich.
Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów - Remigiusz Ryziński

PRL w latach osiemdziesiątych chwieje się w posadach. Najlepszym narzędziem do utrzymania kontroli jest zburzenie poczucia bezpieczeństwa i znalezienie wspólnego wroga, przeciwko któremu zwróci się społeczeństwo. Tak narodziła się akcja „Hiacynt” – trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985–1987.
Jak się różnimy? Gender oczami prymatologa - Frans De Waal

Co ma większy udział w kształtowaniu tożsamości płciowej człowieka: natura czy kultura?
Koniec z Eddym - Edouard Louis

"Koniec z Eddym to krótka, ale pełna niezwykłych treści opowieść o tym, jak się czuje osoba biedna, homoseksualna i prześladowana. Nikt dotąd nie opowiedział podobnej historii w tak przejmujący i wymowny sposób."
Edmund White
Kowalska. Ta od Dąbrowskiej - Sylwia Chwedorczuk

Fascynująca opowieść oparta na lekturze kilkuset listów, jakie wymieniały ze sobą pisarki Anna Kowalska i Maria Dąbrowska przez prawie trzydzieści lat. Historia miłości zaplątana w skomplikowany nieoczywisty związek. W tle zmiany zachodzące w powojennej Polsce.
Lord Nevermore - Agneta Pleijel

Nowy przekład legendarnej powieści.
Marny - Andrew Sean Greer

Amerykański pisarz - Artur Marny - przeżywa poważny życiowy kryzys - zarówno zawodowy, jak i osobisty. W związku z nawałem nieszczęść postanawia uciec i udać się w podróż w jak najdalsze zakątki świata.
Mieszkanie na Uranie. Kroniki przeprawy - Paul B. Preciado

Paul B. Preciado to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych intelektualistów. Filozof, teoretyk kultury, kurator i aktywista należy do tych odważnych osób, które całkowicie przemodelowują nasze myślenie o gender, seksualności, społeczeństwie, polityce i kulturze. A przede wszystkim – poszerzają pole tego, co jest możliwe.
Młody Mungo - Douglas Stuart

Dwóch młodych mężczyzn i uczucie, które nigdy nie powinno się narodzić – Douglas Stuart, autor głośnego, nagrodzonego Bookerem „Shuggiego Baina”, powraca z nową znakomitą powieścią.
Mogę być sobą - Dominic Evans

Dziennik dla każdej osoby LGBTQ+
Moja ukochana i ja - Renata Lis

Intymna, intelektualna i interwencyjna. Książka, po którą powinna sięgnąć każda lesbijka w Polsce.
My, trans - Piotr Jacoń

Oto poruszający zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, a także ich rodzicami, psycholożką, adwokatką, aktywistką i… księdzem, przełamujący tabu i otwierający oczy na potrzeby drugiego człowieka.
Odmieńcza rewolucja - Joanna Krakowska

Ta książka to tylko mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury.
Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej - Joanna Ostrowska

Nagrodzona Nike Publiczności książka Joanny Ostorwskiej to przemilczana wcześniej historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej.
Płynąc w ciemnościach - Tomasz Jędrowski

Książka niezwykle potrzebna na dzisiejsze czasy, mówiąca o izolacji dwóch młodych pięknych chłopaków - Janusza i Ludwika - którzy latem 1980 roku odkrywają swoją inność - homoseksualizm - oraz niezwykły rodzaj miłości, która ich łączy.
Polacy pod tęczową flagą - Anna Konieczyńska

Anna Konieczyńska zebrała wyjątkowe historie tęczowych Polek i Polaków. Osoby, z którymi rozmawia, szczerze opowiadają o swoim życiu, rodzinach i tematach, które są dla nich ważne.
WYSYŁAMY PO 11.10
Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole - Sonora Reyes

Niezwykle zabawna i poruszająca powieść o queerowej dziewczynie, która uczy się jak być prawdziwą sobą! Czy uda jej się ogarnąć swoje życie i przetrwać w katolickiej szkole, która nie akceptuje dyskusji o aborcji i seksualności?
Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza - Emilia Padoł

Żarliwa katoliczka, surowa konserwatystka, patriotka tworząca romansowe fabuły i pisząca „ku pokrzepieniu serc”, ale też osoba nieheteronormatywna, buntująca się przeciwko powszechnym oczekiwaniom, społecznica. Kim była autorka słynnych powieści "Lato leśnych ludzi" czy "Między ustami a brzegiem pucharu"?
Różowa linia - Mark Gevisser

Mark Gevisser, reporter z RPA, przez siedem lat jeździł po całym świecie i dokumentował, jak kwestia praw osób o różnych orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych dzieli współczesne społeczeństwa.
Sam Sylvester i wiele na wpół przeżytych żyć - Maya MacGregor

Sam Sylvester ma osiemnaście lat, jest niebinarne i używa zaimków ono/jeno. Wraz ze swoim ojcem przeprowadziło się właśnie do nowego domu. Wśród przedmiotów, które zabrało, najcenniejsza jest "Księga na wpół przeżytych żyć", pełna historii osób, które zmarły przed swoimi dziewiętnastymi urodzinami. Niewiele brakowało, a Sam podzieliłoby ich los.
Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki - Karolina Dzimira-Zarzycka

Portret dziewiętnastowiecznej emancypantki, której problemy i wybory okazują się dziś zaskakująco aktualne.
Shuggie Bain - Douglas Stuart

Najgłośniejszy światowy debiut literacki ostatnich lat. Powieść o granicach miłości, która rozbudza uczucia i zostaje w człowieku na zawsze.
ZOBACZ SPOTKANIE ONLINE Z DOUGLASEM STUARTEM NA BIG BOOK FESTIVAL 2021
Śmierć Viveka Ojiego - Emezi Akwaeke

Emezi opowiada losy nieheteronormatywnego chłopaka dorastającego w nigeryjskim miasteczku, gdzie kwestia identyfikacji płciowej jest tabuizowana.
Trans i pół, bejbi - Torrey Peters

Torrey Peters stwierdziła kiedyś, że "rynek wydawniczy nie sprzyja kobietom trans”. Pierwsze opowiadania opublikowała sama, oferując je za darmo na swojej stronie internetowej. Dzięki "Detransition, Baby" wydanej przez Penguin Random House pokazała, że kobiety transpłciowe mogą z powodzeniem publikować beletrystykę w głównym nurcie.
Wierzyliśmy jak nikt - Rebecca Makkai

Powieść o epidemii AIDS w Chicago w latach 80., to mistrzowska wielowątkowa narracja o naznaczeniu i traumie, która trwa przez pokolenia. A także opowieść o mechanizmach pamięci. Najważniejsze amerykańskie media, na czele z „The New York Times” i „ The Washington Post“, uznały ją za jedną z najlepszych książek 2018 roku.
Wierzyliśmy jak nikt - Rebecca Makkai KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM

Powieść o epidemii AIDS w Chicago w latach 80., to mistrzowska wielowątkowa narracja o naznaczeniu i traumie, która trwa przez pokolenia. A także opowieść o mechanizmach pamięci. Najważniejsze amerykańskie media, na czele z „The New York Times” i „ The Washington Post“, uznały ją za jedną z najlepszych książek 2018 roku.
Wszystkie kolory świata - Opracowanie zbiorowe

43 pisarzy i ilustratorów stworzyło 20 wyjątkowych utworów, które odwołując się do empatii, przynoszą nadzieję na lepszy i otwarty na różnorodność świat.
Wszystko jak chcesz - Anna Król

Opowieść o miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego. Niezwykła, poruszająca historia jednego z najbardziej tragicznych romansów homoseksualnych XX wieku.
PIN - Jesteśmy za równością - Tęcza

Pin tęcza to jeden z wzorów odzwierciedlających nasze hasło "Jesteśmy za równością". Będzie dumnie prezentował się na Waszych ubraniach, czapkach, szalikach, torbach. Jego zakup to cegiełka wspierająca naszą Fundację "Kultura nie boli".