Akty desperacji - Megan Nolan

Przeszywająco szczera i mroczna powieść o toksycznym związku i bolączkach milenialsów, autorstwa wschodzącej gwiazdy literatury irlandzkiej.
Głosy kobiet - Miriam Toews

Głosy kobiet to oparta na prawdziwych wydarzeniach mistrzowska powieść przedstawiająca historię kobiet, które mimo dramatycznych okoliczności upomniały się o prawo do decydowania o sobie.
Miniaturzystka - Jessie Burton

Miłość, pożądanie, zdrada i mroczne sekrety bogatych kupców w siedemnastowiecznym Amsterdamie.
Planeta piołun - Oksana Zabużko

Autorka z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy "Czarnobylską modlitwę" Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą.
10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie - Elif Shafak

Dla kobiet w każdym wieku i wszystkich spragnionych podróży do innego świata. Porywająca opowieść o dziewczynie wyklętej, która w kosmopolitycznych zaułkach Stambułu znalazła przyjaźń i akceptację wśród wyrzutków. Barwna i soczysta jak filmy Pedro Almodóvara!
Adżami. Opowieści z Jafy - Yossi Granovski

Tytułowe Adżami to dzielnica będąca symbolem izraelskiej kolonizacji Jafy. W 1948 roku wojsko Izraela zgromadziło w niej nielicznych Palestyńczyków, którym nie udało się z Jafy uciec. Dzielnicę otoczono drutem kolczastym i można było z niej wyjść jedynie za przepustką; powszechnie nazywano ją „gettem”. To tu toczy się akcja części opowiadań Granovskiego, w których pomimo murów wznoszonych przez państwo ludzie łączą się we wspólnoty i potrafią pokochać niezależnie od narzucanych im tożsamości.
Alef - Jorge Luis Borges

Drugi (po opus magnum, Fikcjach) koronny zbiór skondensowanych, ale jakże pojemnych i zapładniających wyobraźnię opowiadań Borgesa.
Altruiści - Andrew Ridker

Arthur Alter ma kłopoty. Jest średnio opłacanym profesorem w college’u na Środkowym Zachodzie, nie stać go na kredyt hipoteczny, irytuje swoją znacznie młodszą dziewczynę, a jego syn i córka nie chcą z nim rozmawiać. No i jeszcze pieniądze – mała fortuna, którą jego zmarła żona Francine trzymała w tajemnicy i którą zapisała wyłącznie ich dzieciom.
Amsterdam - Ian McEwan

Książka uhonorowana Nagrodą Bookera.
Dowcipny, choć niepozbawiony poważnego wydźwięku moralitet.
Hipnotyzująca podróż po labiryncie ludzkiej psychiki.
Andromeda - Therese Bohman

Akcja powieści Therese Bohman rozgrywa się w Sztokholmie, w wydawnictwie bliźniaczo podobnym do tego, w którym ukazują się powieści autorki. To opowieść o tradycji i nowoczesności, nadziejach i rozczarowaniach, idealizmie i brutalnej rzeczywistości.
Anne z Zielonych Szczytów - Lucy Maud Montgomery

Powrót do znanej opowieści w nowym tłumaczeniu Anny Bańkowskiej.
Anomalia - Hervé Le Tellier

Nie ma lepszego czasu na czytanie świetnej, wciągającej powieści niż święta. Czas, gdy lubimy leżeć pod kocykiem, pić aromatyczną herbatę i zanurzać się w opowieści. Taką książką jest z pewnością „Anomalia”. Jeśli sięgniecie po nią w pierwszy dzień świąt, już całe upłyną Wam w jej towarzystwie!
Argonauci - Maggie Nelson

To wielka pochwała wolności, nieograniczoności i płynności życia, jego niedookreśloności. To rozprawa przeciwko jakiemukolwiek szufladkowaniu i stygmatyzowaniu, przyjmująca formę listu miłosnego.
Autobiografia Alice B. Toklas - Gertrude Stein

Wydana po raz pierwszy w 1933 roku książka przyniosła Gertrude Stein natychmiastowy rozgłos i uczyniła z niej postać kultową.
Badania terenowe nad ukraińskim seksem - Oksana Zabużko

Jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich dekad uznana za manifest feminizmu i wiwisekcję postkomunistycznej Ukrainy. Wydana po raz pierwszy w 1996 roku powieść, którą sama Oksana Zabużko określiła mianem psychoanalizy narodowej
Banitka - Anna North

Historia rodem z westernu wywrócona do góry nogami. Zaskakująca, świeża i porywająca powieść.
Bękart ze Stambułu - Elif Shafak

Nowe wydanie najgłośniejszej powieści Elif Shafak. Wielokulturowa historia rodzinna jest jednocześnie opowieścią o barwnej, ale tragicznej historii Turków i Ormian, o smakach i zapachach kuchni tureckiej oraz ormiańskiej, a także o odwiecznej tęsknocie i poszukiwaniu własnej tożsamości.
Biała mapa - Cecilie Enger

W rzeczywistości końca XIX wieku były pionierkami, ale ukrywały przed światem swoje życie prywatne. Bertha Torgersen i Hanna Brummenæs to mało znane postaci, ale ich historia jest fascynująca, choć bywa także bolesna.
Białe morze. Tom 2 - Roy Jacobsen

Poruszająca kontynuacja nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera Niewidzialnych.
Białe zęby - Zadie Smith

Ta książka, która stworzyła Zadie Smith – pisarkę, którą kocha cały świat.
Biesy - Fiodor Dostojewski

Są Biesy bardzo jasnym określeniem się Dostojewskiego w polemice zarówno z rewolucjonistami jak i rosyjskimi liberałami jak Hercen czy Turgieniew, na stanowisku zupełnie przeciwnym, świat bez Boga i wartości to zdaniem autora świat skazany na upadek. Odznaczający się głębią psychologiczną, pesymistyczny co do natury człowieka, wywód Dostojewskiego wskazuje, że jedyną drogą do poprawy stosunków międzyludzkich jest wiara, nadzieja i miłość.
Bliscy - Annie Ernaux

Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy?
Blizna - Auður Ava Ólafsdóttir

Urzekająco przewrotna islandzka opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie. Uhonorowana Nagrodą Rady Nordyckiej i Islandzką Nagrodą Literacką książka opowiada o życiu, które straciło cel.
Blondynka - Joyce Carol Oates

W jednym ze swoich najbardziej ambitnych dzieł Joyce Carol Oates odważnie przedstawia wewnętrzne, poetyckie i duchowe życie Normy Jeane Baker – dziecka, kobiety, nieszczęśliwej celebrytki i idealizowanej blondynki, którą świat poznał jako Marilyn Monroe.
Boska Komedia - Dante Aligheri

Arcydzieło włoskiej literatury w nowym tłumaczeniu Jarosława Mikołajewskiego. Klasyka światowa, którą każdy powinien mieć na półce. Pięknie wydaną książkę uzupełniają fotografie Jacka Poremby.
WYSYŁAMY P0 16.12
Ból - Zeruya Shalev

Nowe wydanie jednej z najsłynniejszych powieści Zerui Shalev. „Ból” to bezkompromisowa, szczera i poruszająca do głębi proza.
Braciszek - Clara Dupont-Monod

Gdy na świat przychodzi dziecko, wszystko się zmienia. Co robić, kiedy okazuje się, że Braciszek nie wodzi wzrokiem za soczystą pomarańczą, którą matka przesuwa mu przed oczami? Rodzeństwo nie rozumie, co się dzieje. Jak żyć z kimś, kto zamiast radości i szczęścia przyniósł samotność, ból i mrok?
Brama do nieba - Eric-Emmanuel Schmitt

W drugiej części serii Podróż przez czas Éric-Emmanuel Schmitt z odłamków najpiękniejszych i najważniejszych dla naszej kultury mitów układa zachwycającą epickim rozmachem mozaikę.
Bratnia dusza - David Diop

Powieść nominowana do najważniejszych nagród literackich we Francji, nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Bookera 2021.
Calypso - David Sedaris

Arcyśmieszna, uznana przez krytyków za najlepszą dotychczas książkę Davida Sedarisa. Opowiada o rodzinie, jaką ma wielu z nas – zawsze nie dość kochającej i zawsze gotowej nam powiedzieć to, co chcemy usłyszeć, by uśmierzyć nasze sumienie.
Chronologia wody - Lidia Yuknavitch

Autorka imponuje szczerością i bezkompromisowością, odwagą, by pomimo przeciwności iść dalej. W końcu Chronologia wody to również głos sprzeciwu wobec tyranii współczesnej kultury próbującej wmówić kobietom, jak powinny żyć.
Ciche wody - Sarah Moss

Szkocja. Lato. Od kilku dni pada bez przerwy. Pogoda jest dziwna, nawet jak na Szkocję, a zasnute chmurami niebo nie zwiastuje szybkiej zmiany. Dwanaście osób, które wraz z rodzinami spędzają wakacje na kempingu, jest coraz bardziej znudzonych i zirytowanych bezczynnością.
Ciemność - Paul Kawczak

Nagradzana powieść kanadyjskiego pisarza Paula Kawczaka to niesamowita historia przygodowa nawiązująca do "Jądra ciemności" Josepha Conrada.
Cisza - Don Delillo

Jeden z najważniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy i jego najnowsza powieść – niepokojąco aktualna i hipnotyzująca.
Coraz mniej światła - Nino Haratischwili

Opowieść o miłości aż do bólu, o walce z przeznaczeniem i o przyjaźni silniejszej niż śmierć. To historia gwałtownych przemian, wielkich nadziei oraz straconych szans. To również hołd złożony Gruzji, miastu Tbilisi i jego mieszkańcom.
Córeczka - Tamara Duda

Kiedy rozum śpi, eksplodują wielkie talenty. Donbas, dramatyczne wypadki wiosny i lata 2014 roku. Po wojennej szachownicy zręcznie porusza się drobna kobieca sylwetka, niesie nadzieję na rychłe zwycięstwo światła nad ciemnością. Córeczka Tamary Dudy wciąga, frapuje, wzrusza i bawi do łez. To najpiękniejszy hołd złożony wielu bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy.
Czarne mleko - Elif Shafak

Łamiąca macierzyńskie tabu, wnikliwa i szczera opowieść uznanej pisarki o dojrzewaniu do bycia matką.
Czarny Lampart, Czerwony Wilk - Marlon James

Jedna ze 100 najlepszych powieści fantasy wszech czasów magazynu „TIME”. Czerpiąc garściami z afrykańskiej historii i mitologii oraz własnej wyobraźni, Marlon James opowiada historię o niesamowitym rozmachu, której akcja dzieje się w starożytnym świecie, dziwnie przypominającym współczesny.
Czarodziej - Toibin Colm

Czarodziej to intymny i subtelny, a jednocześnie pełen humoru portret Thomasa Manna, wybitnego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla, autora Czarodziejskiej góry.
Czerwona pigułka - Hari Kunzru

Najnowsza powieść autora „Impresjonisty” i „Białych łez”.