Podcast literacki Big Book Cafe - Książka w pięć pytań i pięć minut
Najkrótsze i najbardziej osobiste recenzje książek. Co tydzień rozmawiamy o jednej - krótko konkretnie i z pasją.
Nasze recenzje pozwolą Ci błyskawicznie zorientować się, czy omawiany tytuł jest dla Ciebie i czy warto spędzić z nim czas!
Słuchajcie tam, gdzie Wam wygodnie! #spotify #youtube #googlepodcasts #applepodcasts i w naszej księgarni oczywiście.
Kliknij w dowolny poniższy produkt. Pod nim zobaczysz okno Youtube - miłego słuchania!:)
Akty desperacji - Megan Nolan

Przeszywająco szczera i mroczna powieść o toksycznym związku i bolączkach milenialsów, autorstwa wschodzącej gwiazdy literatury irlandzkiej.
Stramerowie - Mikołaj Łoziński

Mikołaj Łoziński powraca z kontynuacją bestsellerowego Stramera!
Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym - Alicja Urbanik-Kopeć

Alicja Urbanik-Kopeć przygląda się dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu, na którym liczyły się posag, weksle i cenne pamiątki rodzinne, nierzadko pomagające narzeczonemu w spłacie długów.
Agla. Alef - Radek Rak

Długo wyczekiwana nowa książka Radka Raka, laureata Nagrody Literackiej Nike 2020, to fantastyczna historia przygodowa, zarazem wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności.
Ameryka. Dom podzielony - Andrzej Kohut

Andrzej Kohut w pogłębiony sposób analizuje wydarzenia i problemy ostatnich lat, dając nam jeden z najpełniejszych obrazów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.
Argonauci - Maggie Nelson

To wielka pochwała wolności, nieograniczoności i płynności życia, jego niedookreśloności. To rozprawa przeciwko jakiemukolwiek szufladkowaniu i stygmatyzowaniu, przyjmująca formę listu miłosnego.
Asteroid i półkotapczan - Katarzyna Jasiołek

Dla fanów dizajnu i retro historii. Sprawnie napisana i świetnie zilustrowana książka. Znajdziecie w niej mnóstwo opowieści o przedmiotach, które stały zapewne w domach waszych rodziców i dziadków.
Bez wstydu. Sekspraca w Polsce - Karolina Rogaska

Odważny i bezkompromisowy reportaż Karoliny Rogaskiej to nowe spojrzenie na osoby, które oceniamy zbyt łatwo i bezlitośnie.
Bezmatek - Mira Marcinów

Dla matek i córek oraz mężczyzn, którzy chcieliby zrozumieć kobiety.
Przejmujący portret najsilniejszej relacji, jaką zna świat. O miłości i rywalizacji, jaka wiąże mamę i córkę. O pragnieniu bliskości, o wielkim konflikcie i o tym, jak być kobietą na własnych warunkach. Mocna proza – esencja uczuć w minimalnej formie.
Bratnia dusza - David Diop

Powieść nominowana do najważniejszych nagród literackich we Francji, nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Bookera 2021.
Czarodziej - Toibin Colm

Czarodziej to intymny i subtelny, a jednocześnie pełen humoru portret Thomasa Manna, wybitnego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla, autora Czarodziejskiej góry.
Czerwona pigułka - Hari Kunzru

Najnowsza powieść autora „Impresjonisty” i „Białych łez”.
Ćwiczenia z utraty - Agata Tuszyńska

Jedna z najpiękniejszych książek o miłości, odchodzeniu i bólu rozłąki. Nowe, uzupełnione o obszerne posłowie wydanie.
Dom w butelce - Agnieszka Jucewicz. Magdalena Kicińska

Poruszający portret zbiorowy dorosłych dzieci z rodzin alkoholowych. Każda z opowiadanych historii jest inna, bo różne są losy chłopców i dziewczynek dorastających w cieniu traumy alkoholowej, a jednocześnie zaskakująco podobne - wszyscy zmagają z poczuciem wstydu, nadmierną potrzebą kontroli oraz brakiem własnej wartości. Wszyscy z bólem przypominają sobie własne, nieudane dzieciństwo.
Europa w zwierciadle - Robert Byron

Robert Byron (1905-1941), absolwent Eton i Merton College w Oksfordzie uchodzi za ojca brytyjskiej literatury podróżniczej. Zginął w wieku niespełna 36 lat płynąc frachtowcem storpedowanym przez niemiecki okręt podwodny. Kochał sztukę, wino, książki i dalekie wędrówki. W pierwszą podróż, po Europie, wybrał się w 1924 roku automobilem – z dwójką przyjaciół, równie młodych i beztroskich jak on. Owocem tej wyprawy jest Europa w zwierciadle. Bez tej książki i tomów następnych – z arcydziełem, jakim jest The Road to Oxiana – nie byłoby prozy Bruce’a Chatwina, Colina Thubrona i innych współczesnych mistrzów gatunku.
Głośnik w głowie - Aneta Pawłowska-Krać

Aneta Pawłowska-Krać opowiada o tym, jak naprawdę wygląda leczenie psychiatryczne w Polsce. I niestety udowadnia, że nie mamy powodów do zadowolenia. Potrzebujący pomocy za późno trafiają do szpitali, spędzają tam potem zbyt wiele czasu. Brakuje nowoczesnego podejścia i wskazówek, jak radzić sobie po zakończeniu hospitalizacji.
Greenpoint - Ewa Winnicka

Wciągająca kronika zakątka Brooklynu zamieszkałego przez Polaków. Opowieść nie tylko o Małej, ale i o Dużej Polsce. I próba odpowiedzi na pytanie czy mogliśmy podbić Amerykę?
ZOBACZ SPOTKANIE Z EWĄ WINNICKĄ NA BIG BOOK FESTIVAL - OKRĄGŁY STÓŁ 2021
Gwiazda Piołun - Andrzej Franaszek

Eseje Andrzeja Franaszka przywracają wiarę w to, że o literaturze można mówić w sposób wyważony, mądry i subtelny, a zarazem bardzo osobisty.
Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno - Katarzyna Jasiołek

Niezwykły portret jednej z najwybitniejszych polskich projektantek sztuki użytkowej
Homo Sapiens. Ludzie są lepsi, niż myślisz - Rutger Bregman

Dla zmęczonych złymi wiadomościami i spragnionych optymizmu.
Seria przekonujących dowodów na to, że jesteśmy z natury dobrzy. Ta książka sprawi, że na nowo polubisz innych ludzi i zaczniesz uśmiechać się do sąsiadów.
Jadłonomia po polsku - Marta Dymek

Koniec z długimi listami trudno dostępnych składników.
Dość rezygnacji z ulubionych, tradycyjnych smaków.
"Jadłonomia po polsku" pokazuje, że kuchnia roślinna może być prosta jak barszcz i równie smaczna co ruskie pierogi.
Jesień - Ali Smith

Piękna opowieść o życiu, przyjaźni, miłości do sztuki, miłości międzyludzkiej i o przemijaniu, wpisana w zmienność pór roku.
Klub - Matilda Voss Gustavsson

Książka, która wstrząsnęła światem literackim. Temat, który na zawsze zmienił myślenie o elitarności świata kultury. Jeden z najgłośniejszych tytułów 2020 roku.
Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii - Jess Zimmerman

Kobiety i inne potwory to odważna feministyczna analiza, która obnaża mechanizmy tkwiące w naszej kulturze. Zimmerman przewrotnie interpretuje znane mity, proponując świeże spojrzenie na obowiązujące ideały piękna i role związane z płcią.
Kopernik. Rewolucje - Wojciech Orliński

Rewolucyjna biografia Mikołaja Kopernika. W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie.
Książka o śmieciach - Stanisław Łubieński

Książka motywuje każdego do myślenia, że nasze najmniejsze działania mają poważne konsekwencje. Decydujemy się na kupno jakiejś rzeczy, używamy jej, a następnie wyrzucamy i... No właśnie. Co dalej?
Leksykon światła i mroku - Simon Stranger

Powieść uhonorowana Norweską Nagrodą Księgarzy 2018. Mistrzowskie połączenie autentycznej historii rodzinnej z wielką Historią.
Los - Zeruya Shalev

Nowa powieść jednej z najwybitniejszych pisarek współczesnej literatury światowej!
Mam do pana kilka pytań - Rebecca Makkai

Nowe, zaskakujące oblicze autorki bestsellerowej powieści Wierzyliśmy jak nikt.
Maradona. Ręka Boga - Jimmy Burns

Opowieść o największej gwieździe światowego futbolu. Historia chłopaka ze slumsów, który ponownie narodził się dzięki piłce nożnej.
Milczące bliźniaczki - Wallace Marjorie

Światowej sławy reportaż, który stał się kanwą filmu "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej.
Najskrytsza pamięć ludzi - Mbougar Sarr Mohamed

Porywająca filozoficzna powieść pokazuje pisarską moc Sarra. Jego historia trafia do serc i umysłów. Nowy wyczekiwany literacki głos.
„Publishers Weekly”
Naku*wiam zen - Maria Peszek

Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji Marii i Jana Peszków - dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką.
Niemożliwe nie istnieje - Kilian Jornet

Wspaniała książka o tym jak sport i obcowanie z naturą może zmienić naszą duszę.
Niepokój przychodzi o zmierzchu - Lucas Rijneveld Marieke

Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej.
Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020.
Nigdy, nigdy, nigdy - Linn Stromsborg

Bohaterka powieści Linn Strømsborg nigdy nie chciała być matką. Z Philipem są w związku od ośmiu lat, ale od początku mieli jasność, że nie będą powiększać rodziny. Aż do teraz. Bo może Philip mimo wszystko chce być tatą?
Nocny prom do Tangeru - Kevin Barry

Dwóch mężczyzn czeka w porcie w Algeciras na tytułowy nocny prom do Tangeru. Wpadli na chwilę, ale ich pobyt w dworcowej poczekalni zamienia się w całonocne czuwanie. Jak i po co się tam znaleźli, co ich łączy? Podczas tej jednej nocy poznamy historię ich całego, nierozerwalnie zespolonego z sobą życia.
Normalni ludzie - Sally Rooney

Jedna z najgłośniejszych powieści 2018 roku!
Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w Normalnych ludziach opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.
Opakowania, czyli perfumowanie śledzia - Katarzyna Jasiołek

Świetny przewodnik po przedmiotach, a dokładnie opakowaniach, którymi otaczaliśmy się w czasach PRL. Idealna lektura dla wszystkich miłośników dizajnu, historii projektowania i retro klimatów. Napisana z ikrą, pełna ciekawostek, rzetelnej wiedzy i dobrych ilustracji.
KSIĄŻKA DOSTĘPNA PO 8.12
Pamięci pamięci - Maria Stiepanowa

Z pozoru typowa powieść rodzinna przeradza się w poetycki esej na temat mechanizmów pamięci oraz czułą refleksję nad ludzkim losem.