Książka o klimacie - Greta Thunberg

Wystąpienia Grety Thunberg wstrząsają światem. Jej „Książka o klimacie” daje niezbędne narzędzia wszystkim, którzy chcą go ratować.
Cztery strony drzewa - Izabela Klementowska

Bo czy można zaprzyjaźnić się z drzewem? Czym lub kim są w ogóle drzewa? Co czują? I kim my jesteśmy dla nich oraz co możemy zrobić dla naszego wspólnego dobra?
Dość - Dorota Sumińska

Dość! – krzyczy Dorota Sumińska, rozczarowana światem, w którym ludzkość bezrefleksyjnie i bezkarnie dopuszcza się licznych zbrodni na zwierzętach, w zamian za mięsistego schabowego czy futrzany płaszczyk.
Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą - Peter Wohlleben

Żyjemy w miastach zalanych betonem, otoczeni ekranami, nieustannie podłączeni do sieci. Stopniowo tracimy umiejętność korzystania z dobroci natury.
Duchowe życie zwierząt - Peter Wohlleben

Koguty okłamujące kury? Zawstydzone konie? Łanie pogrążone w żałobie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi?
Dzika cisza - Raynor Winn

"Dzika cisza" to poruszająca opowieść o nadziei, tlącej się nawet w najgęstszej ciemności, o miłości trwającej całe życie, zdolnej przezwyciężyć największe przeszkody i o głębokim znaczeniu ludzkiego połączenia z naturą.
Gaja - Barbara Piórkowska

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o sedno istnienia, warto wsłuchać się w głos Gai.
Gęsiego. Z miasta na wieś - Marcin Wójcik

Marcin Wójcik, reporter "Dużego Formatu", po latach życia w wielkim mieście wraca na gospodarstwo. Tym razem swoje własne.
HAU. Psy, pieski i bestie - Tor Age Bringsvaerd

Psy domowe, dzikie, niebiańskie, baśniowe i piekielne. Wszystkim nim poświęcona jest książka Tora Åge'a Bringsværda, który, przeglądając mity, legendy, baśnie i podania ludowe, próbuje zbudować podwaliny największej międzygatunkowej przyjaźni.
Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami - Andrzej G. Kruszewicz

Książka Andrzeja G. Kruszewicza, znanego ornitologa, podróżnika, naukowca i wieloletniego dyrektora Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.
Historia naturalna przyszłości. Co prawa przyrody mówią o losie człowieka - Robert Dunn

Historia naturalna przyszłości ostrzega przed konsekwencjami działań wbrew prawom natury i zachęca do całkowitej zmiany naszego sposobu myślenia. Nie jesteśmy skazani na wymarcie.
Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać - Jan Mencwel

Gdzie znika woda? Czy Polska musi stać się pustynią? Zmian klimatycznych nie powstrzymamy, ale wciąż możemy osłabić ich skutki.
Instrukcja obsługi przyszłości - Areta Szpura

Areta Szpura, znana i lubiana aktywistka, w swojej książce "Instrukcja obsługi przyszłości" odpowiada na pytanie, co możemy zrobić, aby realnie wpłynąć na przyszłość naszej planety i stać się prawdziwym bohaterem… Pomaga jej w tym ośmioro ekspertów.
Jak ocalić świat - Bill Gates

Ta książka to owoc dziesięciu lat badań nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych. Bila Gates’a twierdzi, że tylko zatrzymanie emisji gazów cieplarnianych może uratować świat przed katastrofą. Oto jego plan i wezwanie do działania.
Jeże. Najeżona kłopotami namiętność - Hugh Warwick

Oto oda do pokornego jeża napisana przez jeżowego fanatyka. Opowieść o tym, czym właściwie jeże się zajmują i co mówią o naszej potrzebie kontaktu z dziką przyrodą i zmianach środowiska.
Kolejna wielka migracja - Sonia Shah

Ta książka udowadnia, że migracja roślin, zwierząt i ludzi nie powinna być dla nas źródłem niepokoju. To migracje są nadzieją naszej planety.
Krajobraz strachu - Adam Zbyryt

Środowisko życia, czego doświadczamy na własnym przykładzie, może być powodem ogromnego stresu. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt. Hałas, światło, zanieczyszczenia, to stresory w miastach. Podobnie działa wycinka drzew w lasach: zaburza ciągłość środowiska i zmniejsza ilość pokarmu.
Książka o śmieciach - Stanisław Łubieński

Książka motywuje każdego do myślenia, że nasze najmniejsze działania mają poważne konsekwencje. Decydujemy się na kupno jakiejś rzeczy, używamy jej, a następnie wyrzucamy i... No właśnie. Co dalej?
Łąka - Dave Goulson

Po co nam muchy i czy słusznie się ich brzydzimy? Dlaczego motyle mają plamki na skrzydłach? Czy seks pluskwiaków jest bolesny? Jaka szybka bywa ważka? I czy osy zawiązują sojusze?
My, człowiekowate - Frank Westerman

Wciągająca mieszanka reportażu, eseju i literatury naukowej. Szuka odpowiedzi na pytania: co nas czyni ludźmi, na którym etapie rewolucji wyrwaliśmy się ze świata zwierząt i, czy na pewno nam się to udało.
Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia - Maciej Zdziarski

Nad nami znajduje się świat, którego obserwacja koi i łagodzi niepokój. Pogodę ducha możesz znaleźć wszędzie – w szuwarach nad cichym jeziorem, w ogrodzie za domem, na wycieczce. Wystarczy, że uniesiesz głowę.
Nieumarłe - Ewa Zgrabczyńska

Pełna emocji książka o trudnych relacjach świata ludzi i zwierząt. Jej tytuł przypomina słynne tygrysy cudem uratowane przez Ewę Zgrabczyńską na granicy polsko-białoruskiej z koszmarnego transportu śmierci.
Nieznane więzi natury - Peter Wohlleben

W swojej kolejnej książce Peter Wohlleben ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami – od niepozornych bakterii po dumne dęby i buki
Noc sów - Jacek Karczewski

Kompletna kolekcja polskich sów: 18 rozdziałów fascynujących faktów i sowich legend z całego świata.
O pszczołach i ludziach - Lotte Moller

Najlepszy przyjaciel człowieka ma sześć nóg! Niezwykła panorama relacji pszczół i ludzi.
O wilkach i ludziach - Barry Lopez

Relacja człowieka z wilkiem to całe spektrum emocji: od strachu po podziw i przywiązanie. Klasyczna już książka Lopeza na stałe znalazła swoje miejsce w literaturze, stając się jednocześnie punktem zwrotnym w sposobie pisania o dzikich zwierzętach.
Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion - Katarzyna Zajączkowska

To nie jest książka o modzie, to zaproszenie do podróży śladami naszych ubrań, a także do wnętrza siebie. Na końcu tej wyprawy zrozumiesz, jak ubierać się bardziej świadomie i być fair względem siebie, innych i planety.
Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski - Tomasz Borejza

Dziennikarz Tomasz Borejza rozmawia z naukowcami na temat kryzysu klimatycznego i jego bezpośredniego wpływu na Polskę i Polaków.
Czy jesteśmy w stanie odwołać katastrofę?
Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen - Tomasz Ulanowski

Ta książka jest wędrówką przez świat, który na naszych oczach ginie. Powstawała przez 18 lat. Bezmyślny i brutalny wpływ człowieka na środowisko został przez ten czas dokładnie zbadany.
Patyki, badyle - Urszula Zajączkowska

Relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To pogranicze fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim szczera czułość dla żyjących zielonych istot.
Początek końca? - Jakub Małecki, Julia Mańczak

Wnikliwy reportaż o lodzie i zmianie klimatu w przystępny sposób wyjaśniający proces topnienia lodowców i jego wpływu na naszą codzienność oraz przyszłość.
Pod białym niebem - Elizabeth Kolbert

Książka Elizabeth Kolbert, laureatki Pulitzera, specjalizującej się w problematyce zmian klimatycznych, to rzecz poświęcona przyszłości natury. Pokazuje co stało się zostało z naszej planety po stuleciach wpajanego nam przekonania, że to człowiek jest koroną stworzenia, a dzięki rozwojowi technologii możemy opanować przyrodę i podporządkować ją naszym celom.
Polskie mięso - Jaś Kapela

Jego książka to nie tylko dziennik z jednego z najstraszniejszych miejsc na Ziemi, ale także świadectwo zła, które wydarza się w celowo odizolowanych od społeczeństwa pomieszczeniach ubojni. Wszystko po co, żebyśmy my, konsumenci, mogli bezstresowo i bezrefleksyjnie usiąść do naszego obiadu.
Sekretne życie drzew - Peter Wohlleben

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć.
Sekretne życie zwierząt - Andrzej G. Kruszewicz

Poznaj najciekawsze tajemnice zwierzęcego świata. Wybitny zoolog o władzy, podróżach, zabawie, zalotach, wierności i niewierności stworzeń wszelakich.
Sekrety Ziemi - Jennifer Galle

Z ekologią za pan brat. O klimacie, bioróżnorodności i uzdrawianiu naszej planety.
SITOPIA. Jak jedzenie może ocalić świat - Agnieszka Szling

Dobra sitopia to naturalnie zeroemisyjne społeczeństwo, ponieważ całe pożywienie wywodzi się z natury, a dobre praktyki rolnicze dbają o naturalne cykle ekologiczne i je naśladują.
Szóste wymieranie. Historia nienaturalna - Elizabeth Kolbert

Tytuł uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie nauki, uznany przez brytyjski dziennik „The Guardian” za jedną ze stu najważniejszych książek literatury faktu wszech czasów.
Świnia na sądzie ostatecznym - Maja Iwaszkiewicz

Co średniowieczny człowiek myślał o zwierzętach? Jak wyglądała praca dawnego zoologa i jego magiczne eksperymenty? Czy w średniowieczu istniały ogrody zoologiczne?
Maja Iwaszkiewicz, historyczka sztuki i mediewistka szuka odpowiedzi na te nieoczywiste pytania. Czy wierzono, że zwierzęta pójdą do nieba i należy je sądzić jak ludzi? Barwne opowieści o średniowiecznej faunie wzbogacone zostały o oryginalne ilustracje, które mogą wzbudzać zarówno śmiech, jak i przerażenie. Znaczną część autorka poświeciła opisom stworów fantastycznych: smoków, gargulców i jednorożców. Nie zapomniała też o ówczesnych wegetarianach. Wszystko to prowadzi do zastanawiającego wniosku: świat zwierząt oddziaływał na ludzi w średniowieczu silniej niż obecnie.
Trzy żywioły - Simona Kossak

Zwierzęta mają swoje zwyczaje. Nawet znajome wróble, wilgi, jerzyki czy zimorodki potrafią niejednym zaskoczyć. Cóż ciekawego może wydarzyć się w życiu karpia i szczupaka? Jakie są architektoniczne zwyczaje bobra?