Europa w zwierciadle - Robert Byron

Robert Byron (1905-1941), absolwent Eton i Merton College w Oksfordzie uchodzi za ojca brytyjskiej literatury podróżniczej. Zginął w wieku niespełna 36 lat płynąc frachtowcem storpedowanym przez niemiecki okręt podwodny. Kochał sztukę, wino, książki i dalekie wędrówki. W pierwszą podróż, po Europie, wybrał się w 1924 roku automobilem – z dwójką przyjaciół, równie młodych i beztroskich jak on. Owocem tej wyprawy jest Europa w zwierciadle. Bez tej książki i tomów następnych – z arcydziełem, jakim jest The Road to Oxiana – nie byłoby prozy Bruce’a Chatwina, Colina Thubrona i innych współczesnych mistrzów gatunku.
Europejczycy - Orlando Figes

Wspaniały esej historyczny o tym, jak w XIX wieku narodził się ponadnarodowy obieg kultury i jak sami artyści przekraczali granice, geograficzne i językowe. Oraz o tym, jak pieniądze decydowały o ich poczynaniach, a zatem o rozwoju sztuki. Lista płac jest długa, ale w rolach głównych występują tu: pisarz Iwan Turgieniew i diwa operowa Pauline Viardot.
Fakty muszą zatańczyć - Mariusz Szczygieł

Nowa książka Mariusza Szczygła jest esejem napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny, a także poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać.
Fałszerz. Historia największego polskiego oszusta - Magda Omilianowicz

Król fałszerzy, więzienna arystokracja. Najlepszy z najlepszych. Potrafi podrobić wszystko. Nawet amerykański Secret Service podziwiał jego dolary. Inteligentny, oczytany i dowcipny, zdolny malarz, zarażający pogodą ducha.
Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki - Aleksandra Michta-Juntunen

Poznajcie kraj, w którym policja poszukuje zaginionego Słońca, mieszkańcy świętują Dzień Porażki oraz Dzień Śpiocha i w którym nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie.
Fjaka. Sezon na Chorwację - Aleksandra Wojtaszek

Niepodległa Chorwacja urodziła się niewiele ponad trzydzieści lat temu. To młode państwo o ponadtysiącletniej historii, pełne sprzeczności i niedopowiedzeń.
Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u - Agata Szydłowska

W powszechnym przekonaniu wystrój mieszkań w PRL-u był monolitem. Nic bardziej mylnego – polityczne zawirowania kolejnych dekad, przemiany gospodarcze, stosunki społeczne i polityka mieszkaniowa gruntownie wpływały na wygląd mieszkań.
Gaja - Barbara Piórkowska

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o sedno istnienia, warto wsłuchać się w głos Gai.
Gala. Niebezpieczna muza - Dominique Bona

Niezwykła biografia Gali - tajemniczej muzy surrealistów. Pod jej urokiem byli Paul Eluard, Max Ernst i Salvador Dali, jedni z największych artystów XX wieku.
Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood - Robert Gottlieb

Poznaj sekrety najbardziej tajemniczej gwiazdy Hollywood. Polskie wydanie ze wstępem Tomasza Raczka.
Gdyby to nie był Everest - Leszek Cichy

Osobista historia Leszka Cichego staje się dla Trybalskiego punktem wyjścia do opowiedzenia historii polskich wypraw narodowych oraz powodem do zrozumienia początków zimowych wypraw himalajskich. Dla wszystkich miłośników gór i pasjonujących historii.
POLECAMY POD CHOINKĘ
Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 - Grzegorz Piątek

Fascynująca i zaskakująca opowieść o budowaniu Gdyni od podstaw oraz marzeniu o idealnym mieście i idealnej Polsce.
Gdzie w góry na weekend - Tomasz Habdas

Praktyczny przewodnik i poradnik przygotowujący do jednodniowych wycieczek i weekendowych wypadów w Beskidy.
Geniusz kobiet - Piergiorgio Odifreddi

Sylwetki 24 wybitnych przedstawicielek świata nauki. Pełen podziwu i uznania dla ich dokonań, Odifreddi odtwarza przebieg życia, napotkane trudności, genialne pomysły, absolutne poświęcenie i swobodę myśli.
George Sand i język wolności - Beate Rygiert

Historia ukochanej Fryderyka Chopina, która złamała wszelkie konwencje.
Gerard Wilk. Tancerz - Zofia Rudnicka

Gerard Wilk, jeden z najwybitniejszych polskich tancerzy, miał wszystko: urodę, talent, uznanie i popularność.
Gęsiego. Z miasta na wieś - Marcin Wójcik

Marcin Wójcik, reporter "Dużego Formatu", po latach życia w wielkim mieście wraca na gospodarstwo. Tym razem swoje własne.
Ginczanka - Izolda Kiec

Kim była Ginczanka? Ta tajemnicza poetka, owiana licznymi legendami, cieszyła się dużą sławą w przedwojennej Warszawie. Jak wiele o niej wiemy? I jak zorientować się w potoku sprzecznych informacji?
Ginekolodzy. Kolejne tajemnice i jeszcze większy strach. Tom 2 - Iza Komendołowicz

Autorka rozmawia z ginekolożkami i ginekologami, położnymi, prawniczkami i aktywistkami. Przytacza osobiste, często niezwykle dramatyczne historie pacjentek – między innymi Izabeli z Pszczyny. Wszystkie tworzą obraz rzeczywistości, w jakiej dziś funkcjonują ginekolodzy i kobiety.
GinekoLOGICZNIE - Aga Szuścik

GinekoLOGICZNIE w kreatywny i zabawny sposób, ale też z szacunkiem i dbałością o szczegóły przeprowadza przez wiedzę na temat zdrowia ginekologicznego.
Glossy. Historia Vogue'a - Nina Sophia Miralles

To więcej niż historia magazynu „Vogue”. To wciągająca opowieść o namiętności i władzy, o wielkich fortunach, o sukcesach i skandalach, o projektantach i modzie.
Głodne - Klaudia Stabach

"Głodne" to książka o walce na śmierć i życie z największym wrogiem, czyli z własnym ciałem. O co? O ciało. O to, aby je doprowadzić do granicy niebytu, nieistnienia, unicestwienia. To w ekstremalnych wypadkach. W mniej ekstremalnych to książka o nas wszystkich.
Głośnik w głowie - Aneta Pawłowska-Krać

Aneta Pawłowska-Krać opowiada o tym, jak naprawdę wygląda leczenie psychiatryczne w Polsce. I niestety udowadnia, że nie mamy powodów do zadowolenia. Potrzebujący pomocy za późno trafiają do szpitali, spędzają tam potem zbyt wiele czasu. Brakuje nowoczesnego podejścia i wskazówek, jak radzić sobie po zakończeniu hospitalizacji.
Głowaccy. Arka na Manhattanie - Ewa Zadrzyńska-Głowacka

Pełna osobistych wspomnień opowieść, której akcja rozgrywa się w Arce - mieszkaniu Ewy i Janusza Głowackich w Nowym Jorku, w którym autorka spędziła ponad trzydzieści lat.
Głód - Martín Caparrós

NOWE WYDANIE Z TEKSTEM ZAKTUALIZOWANYM PRZEZ AUTORA.
Jak to możliwe, że w jednym regionie ludzie umierają z głodu, a w innym z przejedzenia? ,,Głod" to opowieść o tym, jak zagarnęliśmy dla siebie planetę i jak nie potrafimy sobie poradzić z konsekwencjami swoich czynów.
Głusza - Anna Goc

Anna Goc, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” i laureatka Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, w swojej książce oddaje głos głuchym.
Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele - Artur Nowak, Stanisław Obirek

Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja... Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne.
GOPR. Na każde wezwanie - Jerzy Fusek Wojciech, Porębski

tylko pod dachem schroniska. Ci, którzy wolą podziwiać góry z daleka znajdą tu rzetelną porcję faktów i wciągających opowieści, wykraczających daleko ponad 1000 m n.p.m.
Gorączka złota. Jak upadała Wenezuela - Tomas Forro

Wenezuela jeszcze w drugiej połowie XX wieku była jednym z najzamożniejszych państw Ameryki Południowej. Dziś to kraj pogrążony w głębokim kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym. Szaleje hiperinflacja, brakuje wody pitnej i benzyny, nie ma śladu po dawnych bogactwach.
Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet - Angela Saini

To lektura, z którą powinny się zmierzyć obie strony odwiecznego sporu o rolę i miejsce kobiety – choćby po to, żeby się przekonać, że nawet o kwestiach budzących największe emocje można pisać rzeczowo i bez uprzedzeń.
Gozo - Piotr Ibrahim Kalwas

,,Gozo" to literacka podróż na radosną siostrę Malty, gdzie czas płynie inaczej. W trakcie lektury przenosimy się na ulice wyspy, towarzysząc autorowi w nieśpiesznej wędrówce po lokalnych uliczkach, knajpach i zakamarkach.
Górski. Wygramy my albo oni - Mirosław Wlekły

Pierwsza biografia trenera Kazimierza Górskiego. Mirosław Wlekły z detektywistycznym zacięciem podąża śladem trenera tysiąclecia. Dzięki setkom rozmów z ludźmi, którzy byli blisko Kazimierza Górskiego, tworzy pełny obraz swojego bohatera. Ta książka to nie tylko biografia wielkiego trenera, ale też fascynująca opowieść o złotej erze polskiej piłki.
Gra w rasy - Przemysław Wielgosz

Fascynująca książka proponująca nowe spojrzenie na kapitalizm i rasizm.
Greenpoint - Ewa Winnicka

Wciągająca kronika zakątka Brooklynu zamieszkałego przez Polaków. Opowieść nie tylko o Małej, ale i o Dużej Polsce. I próba odpowiedzi na pytanie czy mogliśmy podbić Amerykę?
ZOBACZ SPOTKANIE Z EWĄ WINNICKĄ NA BIG BOOK FESTIVAL - OKRĄGŁY STÓŁ 2021
Gruba - Maria Mamczur

Nagradzana reporterka Maria Mamczur oddaje głos osobom, które dyskryminacji doświadczają na własnym ciele.
Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny - Maciej Lorenc

Po dekadach demonizacji i kryminalizacji, psychodeliki przeżywają niezwykły renesans dokonujący się na pograniczu nauki, kultury i biznesu.
Gustaw - Zofia Turowska

Pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Dlaczego teraz? Bo ciągle żyje w naszej pamięci. Bo był i nadal jest kimś więcej niż wspaniałym aktorem. Bo teraz – bardziej niż kiedykolwiek – ważna jest jego niezłomna postawa etyczna.
Ha-Ga. Obrazki z życia - Agata Napiórska

Pod pseudonimem Ha-Ga kryje się Anna Gosławska-Lipińska, wieloletnia rysowniczka satyryczna „Szpilek”. Żadna inna artystka nie miała tak długiego i regularnego cyklu w żadnym czasopiśmie.
Hajland. Jak ćpają nasze dzieci - Maria Banaszak, Agata Jankowska

Narkotyki to odpowiedź na nasze czasy – są szybkie, agresywne, sztuczne i powszechnie dostępne. Wystarczy zamówić dowolny towar w internecie, a kurier przywiezie paczkę do domu lub paczkomatu. Ostatecznie dilerzy nie wiedzą, co sprzedają, dzieciaki nie wiedzą, co ćpają, a lekarze nie wiedzą, jak ratować.
Hajstry. Krajobraz bocznych dróg - Adam Robiński

Hajstry – to suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda.