Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się - Weronika Murek

Dziewczynki Weroniki Murek to zbiór esejów, które wyzwalają tytułowe bohaterki z trujących kulturowych przekonań, że są niepoważne i nic nie znaczą. W błyskotliwej i niesfornej narracji autorka odzyskuje to, co w dziewczynkowatości najcenniejsze: marzenie, które jeszcze przed chwilą zdawało się tylko kaprysem.
Głosy kobiet - Miriam Toews

Głosy kobiet to oparta na prawdziwych wydarzeniach mistrzowska powieść przedstawiająca historię kobiet, które mimo dramatycznych okoliczności upomniały się o prawo do decydowania o sobie.
Bezdzietne z wyboru - Justyna Dżbik-Kluge

Mówi się, że bezdzietność to emanacja szeroko pojętego kryzysu naszych czasów.
Biała mapa - Cecilie Enger

W rzeczywistości końca XIX wieku były pionierkami, ale ukrywały przed światem swoje życie prywatne. Bertha Torgersen i Hanna Brummenæs to mało znane postaci, ale ich historia jest fascynująca, choć bywa także bolesna.
Biblia waginy - Jen Gunter

Naczelna ginekolożka interenetu Jen Gunter bez moralizatorskiego tonu, naukowego żargonu i owijania w bawełnę o kobiecej anatomii, zdrowiu i seksualności. Obnaża mity i podaje fakty poparte najnowszymi badaniami naukowymi.
Biegnąca z wilkami - Clarrisa Pinkola Estes

Jaka jest kobieta? Jaka jest jej natura, pierwotne instynkty? Czym kieruje się w życiu? Kim by była, gdyby świat nie starałby się jej na siłę „ucywilizować”? Clarissa Estes odpowiada na te i inne pytania w dziele swojego życia pod tytułem „Biegnąca z wilkami”, które pisała przez ponad dwie dekady.
Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm - Karolina Sulej

Karolina Sulej opowiada historie niezwykłych kobiet. Artystek, edukatorek, prowokatorek i rewolucjonistek, które dzieli wiele, ale łączy jedno: determinacja w przełamywaniu tabu wokół kobiecej seksualności.
Czarownice - Mona Chollet

Książka Mony Chollet ma za zadanie odczarować portret współczesnej feministki-wiedźmy, obdzierając go z wszelkich negatywnych, fantazmatycznych znaczeń.
Czuła przewodniczka - Natalia de Barbaro

Jedna z najlepszych książek o kobietach i dla kobiet, napisana przez cenioną psycholożkę.
Dziewczyństwo - Melissa Febos

Zbiór esejów Melissy Febos może wywołać dyskomfort – zmusza do spojrzenia na dorastanie z nowej perspektywy.
Eseje wybrane - Virginia Woolf

Gala. Niebezpieczna muza - Dominique Bona

Niezwykła biografia Gali - tajemniczej muzy surrealistów. Pod jej urokiem byli Paul Eluard, Max Ernst i Salvador Dali, jedni z największych artystów XX wieku.
Geniusz kobiet - Piergiorgio Odifreddi

Sylwetki 24 wybitnych przedstawicielek świata nauki. Pełen podziwu i uznania dla ich dokonań, Odifreddi odtwarza przebieg życia, napotkane trudności, genialne pomysły, absolutne poświęcenie i swobodę myśli.
Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet - Angela Saini

To lektura, z którą powinny się zmierzyć obie strony odwiecznego sporu o rolę i miejsce kobiety – choćby po to, żeby się przekonać, że nawet o kwestiach budzących największe emocje można pisać rzeczowo i bez uprzedzeń.
Kapitał kobiet - Linda Scott

Linda Scott, profesorka z Oksfordu udowadnia, że równouprawnienie wszystkim się opłaca.
Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii - Jess Zimmerman

Kobiety i inne potwory to odważna feministyczna analiza, która obnaża mechanizmy tkwiące w naszej kulturze. Zimmerman przewrotnie interpretuje znane mity, proponując świeże spojrzenie na obowiązujące ideały piękna i role związane z płcią.
Manifest - Bernardine Evaristo

To książka dla każdego, kto kiedykolwiek czuł się wykluczony lub znalazł się na marginesie, i dla każdego, kto chce zostawić po sobie ślad na ziemi. To manifest nieustraszoności.
Matka wszystkich pytań - Rebecca Solnit

Amerykańska eseistka analizuje rozmaite formy opresji, jakiej poddawane są kobiety – od pomijania, onieśmielania, dyscyplinowania po przemoc psychiczną i fizyczną.
Matka wynalazku - Katrine Marcal

Szwedzka dziennikarka Katrine Marçal błyskotliwie i ze swadą rozkłada na czynniki pierwsze stulecia ignorowania kobiet w dziedzinie technologii i udowadnia, że przyszłość techniki należy właśnie do nich.
Miasto dla kobiet - Leslie Kern

Miasto dla kobiet to miasto dla wszystkich. Dla niemowlaków w wózkach, których nie trzeba pchać po wertepach, bo chodniki są proste, a krawężniki niskie. Dla młodych dziewczyn, które chcą spędzić ze sobą czas i przeżyć przygodę, a nie horror w scenografii ledwo oświetlonego przejścia podziemnego. Dla osób starszych, które potrzebują dostać się do specjalisty bez kilku przesiadek po drodze. Dla rodzin, które szukają mieszkania, by po prostu dobrze żyć, a nie inwestować.
Moje ciało - Emily Ratajkowski

Emily Ratajkowski, jedna z najsłynniejszych modelek i influencerek, długo sądziła, że skoro jej ciało należy do niej, decyzja, aby go użyć i na nim zarabiać, oznacza akt siły. Dopóki wybór był jej, dopóty ona korzystała.
Niewidzialne kobiety - Caroline Criado Perez

Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości.
Nigdy, nigdy, nigdy - Linn Stromsborg

Bohaterka powieści Linn Strømsborg nigdy nie chciała być matką. Z Philipem są w związku od ośmiu lat, ale od początku mieli jasność, że nie będą powiększać rodziny. Aż do teraz. Bo może Philip mimo wszystko chce być tatą?
Odmawiam myślenia - Lotta Elstad

Lotta Elstad twierdzi, że napisała tę powieść pod wpływem zaostrzenia przepisów aborcyjnych i opresji, jakiej doświadczają w związku z tym kobiety w Polsce.
Palące pytania - Margaret Atwood

Zbiór esejów, wykładów i szkiców, które Margaret Atwood tworzyła w latach 2004–2021 – rezultat niemal dwóch dekad myślenia i czujnego mapowania zmieniającej się rzeczywistości.
Panie przodem. O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce - Wojciech Harpula, Maria Mazurek

Autorzy prowadzą nieoczywiste i prowokujące rozmowy, w których pytają o podział obowiązków, przemoc, miłość, pieniądze i władzę. Odpowiadają m.in. Bogdan de Barbaro, Andrzej Depko, Zuzanna Radzik i Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
Patriarchat rzeczy. Świat stworzony przez mężczyzn dla mężczyzn - Rebekka Endler

Endler uważnie przygląda się rzeczywistości, w której żyjemy, i wypunktowuje zakamuflowane nierówności społeczne. Sprawdza, dlaczego świat jest skrojony na męską miarę.
Przewodniczki. Jak na gruzach komunizmu budowałyśmy równy świat - Ann Snitow

Pełne obaw z powodu nadciągającej wojny w Jugosławii albo nieustraszone jak Polki zahartowane stanem wojennym – ponad siedemdziesiąt kobiet z Europy Środkowej i z Zachodu spotkało się w czerwcu 1991 roku w Dubrowniku. Nie chciały przekładać na później zajmowania się problemami kobiet. Kto inny miałby zadbać o ich prawa?
Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności - Natalia de Barbaro

Autorka "Czułej Przewodniczki”, fenomenu wydawniczego ostatnich lat, powraca z nową inspirującą książką dla kobiet.
Przypływ - Alicja Długołęcka

Nietypowa wersja edukacji psychoseksualnej dla dojrzałych kobiet w postaci książki-przewodniczki ku kolejnemu etapowi dojrzewania.
Ruchome cele - Margaret Atwood

Zbiór esejów Margaret Atwood, który układa się w jej przewrotną autobiografię. Wspaniała intelektualna lektura.
Samotne oceany - Paulina Reiter

Jest 1976 rok. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wchodzi na pokład małego jachtu „Mazurek”. Wypływa w samotny rejs dookoła świata. Ma szansę być pierwszą kobietą w historii, która tego dokona. Mało kto wierzy, że jej się uda. Przepełnia ją lęk, ale powtarza sobie: „Dam radę”.
Selma Lagerlöf - Anna Nordlund, Bengt Wanselius

Biografia pierwszej laureatki literackiej Nagrody Nobla na świecie, feministki, działaczki społecznej w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej.
WYSYŁAMY PO 8.03
Szalone, złe i smutne - Lisa Appignanesi

Historia narzucanych kobietom norm, podwójnych standardów i kategorii zbyt ciasnych, by pomieścić ludzkie życie.
Szepczące w ciemnościach - Zofia Krawiec

Ile było w czarownicach dzisiejszych feministek i jak bardzo dzisiejsze feministki wierzą w pradawne zaklęcia i rytuały?
Szepczące w ciemnościach - Zofia Krawiec KSIĄŻKA Z AUTOGRAFEM

Ile było w czarownicach dzisiejszych feministek i jak bardzo dzisiejsze feministki wierzą w pradawne zaklęcia i rytuały?
Sztuka kobiecości - Aneta Borowiec, Beata Wróbel

Zbiór odważnych i rzeczowych rozmów dziennikarki Anety Bobrowiec z seksuolożką i ginekolożką dr Beatą Wróbel o wszystkim, co się na kobiecość składa.
Sztuka kochania - Michalina Wisłocka

Michalina Wisłocka, rewolucjonistka seksualna – pionierka zwalczania niepłodności oraz popularyzatorka antykoncepcji. Łamała konwenanse, podważała autorytety, a przede wszystkim leczyła, inspirując do odkrywania własnych pragnień. Ucząc, jak sobie radzić z intymnością w związku, stała się częścią życia wielu par i wpłynęła na jakość ich relacji.
Świat bez kobiet - Agnieszka Graff

Nowe wydanie kultowej książki, od której premiery minęło 20 lat. Zawiera kilka nowych esejów: o narodowych obsesjach wokół seksualności, o polskim katolicyzmie i buncie kobiet.
To jest wojna - Klementyna Suchanow

Autorka mówi otwarcie - polityka i życie społeczne są walką. Jeżeli chcemy mieć wpływ na kształt naszej rzeczywistości, będziemy musieli walczyć.