Italia dla zielonych - Alicja Rokicka

Jeśli lubicie gotować znajdziecie tu wiele inspirujących przepisów. A jeśli lubicie czytać i oglądać książki kulinarne przed snem ta książka zabierze Was we wspaniałą pełną smaków, zapachów i kolorów podróż.
Jadąc - Eustachy Rylski

Zbiór esejów znakomitego prozaika o muzyce i podróżach, sławnych artystach i niezapomnianych widokach. Osobiste w tonie, stylistycznie wyśmienite teksty emanują zachwytem nad wielką sztuką i codziennym życiem.
Kaszpirowski. Sen o wszechmocy - Gabriel Michalik

Książka jest próbą wyjaśnienia fenomenu słynnego telewizyjnego hipnotyzera lat 80 i 90 - Anatolija Kaszpirowskiego. To również opowieść o tym, jak cienka granica dzieli to, co uchodzi za racjonalne od tego, co magiczne.
Katedry - Claudia Pineiro

Bezkompromisowa i przejmująca wiwisekcja rodzinnych więzi, społecznych przesądów i ślepego fanatyzmu religijnego.
Kobieta osobna i miasto - Vivian Gornick

Druga, po znakomicie przyjętych w Polsce „Przywiązaniach”, na poły autobiograficzna książka kultowej amerykańskiej pisarki.
Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii - Jess Zimmerman

Kobiety i inne potwory to odważna feministyczna analiza, która obnaża mechanizmy tkwiące w naszej kulturze. Zimmerman przewrotnie interpretuje znane mity, proponując świeże spojrzenie na obowiązujące ideały piękna i role związane z płcią.
Kobiety z obrazów. Polki - Małgorzata Czyńska

Opowieści o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów. Utalentowane i przebojowe, wrażliwe i introwertyczne – każda inna, każda z porywającą historią.
Kocham cię i cię widzę, przewodnik po miłości - Lieven Migerode

Czy o miłości powiedziano już wszystko? Czy może istnieje jeszcze coś tajemniczego, co mielibyśmy nadzieję odkryć?
Kopernik. Rewolucje - Wojciech Orliński

Rewolucyjna biografia Mikołaja Kopernika. W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie.
Krótko i szczęśliwie - Agata Romaniuk

Zbiór prawdziwych historii dojrzałych miłości, które nie miały prawa się zdarzyć, a jednak się wydarzyły na ostatniej prostej życia.
Lalki w ogniu - Paulina Wilk

Lalki w ogniu to współczesny klasyk, od dekady jest wsparciem dla tych, którzy podróżują do Indii i chcą zrozumieć ich fenomen. Wznowienie książki ukazuje się z prologiem autorki, która wciąż wraca do opisanych tu miejsc i ludzi.
Lata - Annie Ernaux

Literacka Nagroda Nobla 2022. Ikona francuskiej literatury i jej biograficzna opowieść po raz pierwszy przetłumaczona na język polski. To literackie wydarzenie!
Lato, gdy mama miała zielone oczy - Tatiana Tibuleac

Książkę rumuńskiej pisarki czyta się ze ściśniętym gardłem. To niezwykła opowieść o zmieniającej się relacji matki i syna.
Logopedyczne prztyczki - Małgorzata Strzałkowska

Pełen humoru i zaskakujących skojarzeń zbiór wierszyków. Świetny do czytania wspólnie z dziećmi i ćwiczenia językowych łamańców.
Lord Nevermore - Agneta Pleijel

Nowy przekład legendarnej powieści.
Mali Wielcy. Astrid Lindgren

Mikro biografia Astrid Lindgren. Błyskotliwie, przystępnie napisana, fajnie zilustrowana. Inspirująca historia dla wszystkich kilkulatków, którzy mają głowy pełne marzeń. O tym, że warto w życiu robić to, co się kocha.
Marny - Andrew Sean Greer

Amerykański pisarz - Artur Marny - przeżywa poważny życiowy kryzys - zarówno zawodowy, jak i osobisty. W związku z nawałem nieszczęść postanawia uciec i udać się w podróż w jak najdalsze zakątki świata.
Matka Polka - Anne Applebaum, Paweł Potoroczyn

Anne Applebaum po raz pierwszy o sobie, swoich motywacjach i wyborach życiowych "Trzeba robić right thing at the right time. Za młodu być wojownikiem, potem założyć rodzinę, jako starzec mieć miejsce wśród mędrców swojej wspólnoty, a na końcu dobrą śmierć" - mówi Pawłowi Potoroczynowi.
Matka wszystkich pytań - Rebecca Solnit

Amerykańska eseistka analizuje rozmaite formy opresji, jakiej poddawane są kobiety – od pomijania, onieśmielania, dyscyplinowania po przemoc psychiczną i fizyczną.
Meksyk, moja miłość. Historia Eleny Poniatowskiej - Magdalena Melnyk

Wybitna meksykańska pisarka i reportażystka, wywodząca się z królewskiego rodu Poniatowskich, to żywa legenda.
Miasto zwane samotnością - Olivia Laing

Co to właściwie oznacza: być samotnym? Olivia Laing szuka odpowiedzi na to pytanie i mistrzowsko przeplata własne doświadczenie osamotnienia w Nowym Jorku z życiorysami najbardziej znanych kronikarzy miejskiej samotności.
Migranci - Issa Watanabe

Poruszająca historia o migrantach, opowiedziana obrazami. Każde słowo jest w niej zbędne.
Milczące bliźniaczki - Wallace Marjorie

Światowej sławy reportaż, który stał się kanwą filmu "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej.
Młody Mungo - Douglas Stuart

Dwóch młodych mężczyzn i uczucie, które nigdy nie powinno się narodzić – Douglas Stuart, autor głośnego, nagrodzonego Bookerem „Shuggiego Baina”, powraca z nową znakomitą powieścią.
Mówcie mi Kasandra - Gala Marcial

Piękna, wysmakowana proza o przemocy, brutalności życia i niezrozumieniu.
Najlepsze miasto świata - Grzegorz Piątek

Historia odbudowy Warszawy po II wojnie światowej, pisana z perspektywy architektów i urbanistów, ale także polityków i Warszawiaków, którzy wspólnymi siłami pragnęli stworzyć „najlepsze miasto świata”.
ZOBACZ SPOTKANIE Z GRZEGORZEM PIĄTKIEM NA BIG BOOK FESTIVAL 2021
Naku*wiam zen - Maria Peszek

Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji Marii i Jana Peszków - dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką.
Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych - Jarosław Gibas

Książka pozwala odróżnić, z jakim rodzajem narcyzmu możemy mieć do czynienia, po jakich cechach i stosowanych strategiach rozpoznać narcyza, w jakich środowiskach się go spodziewać, wreszcie ― jak sobie z nim radzić.
Nasze winy - Louise Kennedy

Olśniewająca powieść o miłości w czasach niepokoju. Bolesna, szczera i nieodkładalna.
Irlandia Północna, 1975 rok. W kraju codziennie wybuchają bomby, trwają krwawe rozrachunki IRA. Młoda nauczycielka Cushla stara się wieść wraz z matką spokojne życie w miasteczku w pobliżu Belfastu. Uczy w szkole parafialnej, a wieczorami pracuje w rodzinnym pubie. Tam poznaje Michaela, adwokata, który zdobył rozgłos, broniąc członków IRA.
Nazistowscy miliarderzy - David de Jong

Przełomowe śledztwo dotyczące współpracy nazistów z niemieckimi potentatami biznesu, którzy zarobili miliardy na potwornościach popełnianych przez Trzecią Rzeszę w czasie drugiej wojny światowej. Publikacja wyjaśnia także, dlaczego Stany Zjednoczone pozwoliły, by ludzie ci nie ponieśli żadnych konsekwencji.
Nazwij to snem - Henry Roth

Poruszająca opowieść o mieszkańcach nowojorskiej Lower East Side na początku XX w., uznana za arcydzieło amerykańskiej literatury i klasyczną powieść o imigrantach.
Nic drobniej nie będzie - Marcin Wicha

Felietony Marcina Wichy to kronika wydarzeń. Sprawozdanie z ostatnich paru lat. Jest tu mowa o rzeczach, które działy się tymczasem i mimochodem. Drobiazgach zwiastujących koniec epoki.
Niemożliwe nie istnieje - Kilian Jornet

Wspaniała książka o tym jak sport i obcowanie z naturą może zmienić naszą duszę.
Nocą drony są szczególnie głośne - Wolfgang Bauer

Bardzo surowe, zredukowane językowo opowieści z najpotworniejszych miejsc na świecie. Bauer podejmuje ogromne ryzyko, żeby zabrać nas tam, gdzie ludzie cierpią na sposoby, jakie trudno sobie wyobrazić.
Nowa mapa cudów - Caspar Henderson

Caspar Henderson, autor ,,Księgi zwierząt niemalże niemożliwych", w swojej najnowszej książce próbuje opisywać zjawiska i rzeczy z otaczającej nas rzeczywistości, które wywołują w nas stan zdumienia.
Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała - Katharina Von der Gathen

Edukatorka seksualna Katharina von der Gathen oraz ilustratorka Anke Kuhl, autorki wydawniczego hitu „Odpowiedz mi” znów stworzyły książkę – rakietę, na której pokład z chęcią władują się dzieciaki od lat 9 do nastu.
Oddech - Nina Igielska

Nina Igielska w debiutanckiej powieści Oddech wirtuozersko gra literackimi motywami, kliszami i stereotypami, by wyprawić czytelnika w świat pełen mroku, duszny, przesiąknięty niebezpieczną erotyką i tajemnicą.
Odmawiam myślenia - Lotta Elstad

Lotta Elstad twierdzi, że napisała tę powieść pod wpływem zaostrzenia przepisów aborcyjnych i opresji, jakiej doświadczają w związku z tym kobiety w Polsce.
Ojczyzna jabłek - Robert Nowakowski

Ostatni dom na zapomnianej ulicy - Catriona Ward

Historia seryjnego mordercy. Ale także opowieść o pewnym zwyczajnym domu na końcu zupełnie przeciętnej ulicy.