Big Book Cafe poleca
Wybieramy premiery, z którymi warto spędzić czas. Ty zdecydujesz, czy też chcesz ją przeczytać!
Kliknij w dowolny poniższy produkt. Pod wieloma znajdziesz okno Youtube z naszą video rekomendacją - miłego słuchania!:)
Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się - Weronika Murek
Dziewczynki Weroniki Murek to zbiór esejów, które wyzwalają tytułowe bohaterki z trujących kulturowych przekonań, że są niepoważne i nic nie znaczą. W błyskotliwej i niesfornej narracji autorka odzyskuje to, co w dziewczynkowatości najcenniejsze: marzenie, które jeszcze przed chwilą zdawało się tylko kaprysem.
Anne z Zielonych Szczytów - Lucy Maud Montgomery
Powrót do znanej opowieści w nowym tłumaczeniu Anny Bańkowskiej.
Anomalia - Hervé Le Tellier
Nie ma lepszego czasu na czytanie świetnej, wciągającej powieści niż święta. Czas, gdy lubimy leżeć pod kocykiem, pić aromatyczną herbatę i zanurzać się w opowieści. Taką książką jest z pewnością „Anomalia”. Jeśli sięgniecie po nią w pierwszy dzień świąt, już całe upłyną Wam w jej towarzystwie!
Autobiografia Alice B. Toklas - Gertrude Stein
Wydana po raz pierwszy w 1933 roku książka przyniosła Gertrude Stein natychmiastowy rozgłos i uczyniła z niej postać kultową.
Biały szum - Don Delillo
Na platformie Netflix powstała ekranizacja książki w reżyserii Noah Baumbacha, z Adamem Driverem w roli głównej.
Ciemność - Paul Kawczak
Nagradzana powieść kanadyjskiego pisarza Paula Kawczaka to niesamowita historia przygodowa nawiązująca do "Jądra ciemności" Josepha Conrada.
Czternasta od końca. Opowieści o współczesnej Ukrainie - Mykoła Riabczuk
Mykoła Riabczuk pokazuje, dlaczego wybuchła wojna w Ukrainie. Porównuje swoich rodaków do czarnych mieszkańców USA, którzy po latach dyskryminacji zdobywają się na emancypację. To trudny proces, w którym trzeba zerwać z wyobrażeniem o sobie jako kimś gorszym, „kuzynie ze wsi”, wymagającym potężnego opiekuna ze Wschodu.
Demon Copperhead - Barbara Kingsolver
Nagroda Pulitzera 2023 za najlepszą książkę beletrystyczną.
Domy pisarzy. Odsłona druga - Marzena Mróz-Bajon
Oto kolejna odsłona literackiej odysei: niestrudzona w swojej pasji Marzena Mróz-Bajon zabiera czytelników w inspirującą podróż śladami wielkich pisarzy.
Dubaj. Miasto innych ludzi - Anna Dudzińska
Świetny reportaż pokazujący prawdziwe oblicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Lektura obowiązkowa dla wszystkich ciekawych świata.
Dzika cisza - Raynor Winn
"Dzika cisza" to poruszająca opowieść o nadziei, tlącej się nawet w najgęstszej ciemności, o miłości trwającej całe życie, zdolnej przezwyciężyć największe przeszkody i o głębokim znaczeniu ludzkiego połączenia z naturą.
Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie - Anna Mierzyńska
Precyzyjna, wciągająca i poruszająca analiza internetowych manipulacji, które służą sianiu nienawiści, wywoływaniu i podsycaniu politycznych wojen i chaosu.
Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 - Grzegorz Piątek
Fascynująca i zaskakująca opowieść o budowaniu Gdyni od podstaw oraz marzeniu o idealnym mieście i idealnej Polsce.
Julia Keilowa - Małgorzata Czyńska
Biografia przywracająca pamięć o Julii Keilowej – ikonie polskiego wzornictwa, wybitnej rzeźbiarce i metaloplastyczce.
Kafka nad morzem - Haruki Murakami
Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku.
Kobieta osobna i miasto - Vivian Gornick
Druga, po znakomicie przyjętych w Polsce „Przywiązaniach”, na poły autobiograficzna książka kultowej amerykańskiej pisarki.
Kobiety z obrazów. Polki - Małgorzata Czyńska
Opowieści o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów. Utalentowane i przebojowe, wrażliwe i introwertyczne – każda inna, każda z porywającą historią.
Kopernik. Rewolucje - Wojciech Orliński
Rewolucyjna biografia Mikołaja Kopernika. W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie.
Kronika ptaka nakręcacza - Haruki Murakami
Toru Okada traci najpierw pracę, potem kota, potem żonę a w końcu - rozum.
Krótko i szczęśliwie - Agata Romaniuk
Zbiór prawdziwych historii dojrzałych miłości, które nie miały prawa się zdarzyć, a jednak się wydarzyły na ostatniej prostej życia.
Lalki w ogniu - Paulina Wilk
Lalki w ogniu to współczesny klasyk, od dekady jest wsparciem dla tych, którzy podróżują do Indii i chcą zrozumieć ich fenomen. Wznowienie książki ukazuje się z prologiem autorki, która wciąż wraca do opisanych tu miejsc i ludzi.
Lata - Annie Ernaux
Literacka Nagroda Nobla 2022. Ikona francuskiej literatury i jej biograficzna opowieść po raz pierwszy przetłumaczona na język polski. To literackie wydarzenie!
Lato, gdy mama miała zielone oczy - Tatiana Tibuleac
Książkę rumuńskiej pisarki czyta się ze ściśniętym gardłem. To niezwykła opowieść o zmieniającej się relacji matki i syna.
Manifest ciemności - Johan Eklöf
Manifest ciemności wzywa nas do pogrążenia się w mroku. Dla dobra środowiska, naszego własnego dobrobytu i całego życia na ziemi. Aby zapewnić światu świetlaną przyszłość, musimy pogodzić się z ciemnością.
Matka wszystkich pytań - Rebecca Solnit
Amerykańska eseistka analizuje rozmaite formy opresji, jakiej poddawane są kobiety – od pomijania, onieśmielania, dyscyplinowania po przemoc psychiczną i fizyczną.
Miałam tak wiele - Trude Marstein
Marie Aubert, autorka bestsellerowych powieści "Dorośli" i "Wcale nie jestem" taka oraz zbioru opowiadań "Zabierz mnie do domu".
Miasto zwane samotnością - Olivia Laing
Co to właściwie oznacza: być samotnym? Olivia Laing szuka odpowiedzi na to pytanie i mistrzowsko przeplata własne doświadczenie osamotnienia w Nowym Jorku z życiorysami najbardziej znanych kronikarzy miejskiej samotności.
Milczące bliźniaczki - Wallace Marjorie
Światowej sławy reportaż, który stał się kanwą filmu "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej.
Młody Mungo - Douglas Stuart
Dwóch młodych mężczyzn i uczucie, które nigdy nie powinno się narodzić – Douglas Stuart, autor głośnego, nagrodzonego Bookerem „Shuggiego Baina”, powraca z nową znakomitą powieścią.
Mówcie mi Kasandra - Gala Marcial
Piękna, wysmakowana proza o przemocy, brutalności życia i niezrozumieniu.
Mr Loverman - Bernardine Evaristo
Pełna humoru i przełamująca kulturowe mity opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę.
Na południe od granicy, na zachód od słońca - Murakami Haruki
Hajime od lat pielęgnuje w sobie wspomnienie Shimamoto, pierwszej ukochanej z okresu dzieciństwa, i porównuje do niej każdą napotkaną dziewczynę.
Najlepsze miasto świata - Grzegorz Piątek
Historia odbudowy Warszawy po II wojnie światowej, pisana z perspektywy architektów i urbanistów, ale także polityków i Warszawiaków, którzy wspólnymi siłami pragnęli stworzyć „najlepsze miasto świata”.
ZOBACZ SPOTKANIE Z GRZEGORZEM PIĄTKIEM NA BIG BOOK FESTIVAL 2021
Nazistowscy miliarderzy - David de Jong
Przełomowe śledztwo dotyczące współpracy nazistów z niemieckimi potentatami biznesu, którzy zarobili miliardy na potwornościach popełnianych przez Trzecią Rzeszę w czasie drugiej wojny światowej. Publikacja wyjaśnia także, dlaczego Stany Zjednoczone pozwoliły, by ludzie ci nie ponieśli żadnych konsekwencji.
Nie ma co - Mahsa Mohebali
Co robisz, gdy świat się rozpada, a ty akurat jesteś na głodzie? Wraz z młodą, zbuntowaną Iranką ruszamy w trwającą dwadzieścia cztery godziny podróż po ogarniętym chaosem Teheranie w poszukiwaniu dawki narkotyków.
Norwegian Wood - Murakami Haruki
Ta nostalgiczna powieść zaczyna się od słów piosenki Beatlesów o tym samym tytule i tak jak ona opowiada o spotkaniu chłopaka z dziewczyną, które na zawsze go zmieniło. Przyniosła autorowi ogromny sukces. Tylko w Japonii sprzedano 3,5 miliona egzemplarzy.
Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała - Katharina Von der Gathen
Edukatorka seksualna Katharina von der Gathen oraz ilustratorka Anke Kuhl, autorki wydawniczego hitu „Odpowiedz mi” znów stworzyły książkę – rakietę, na której pokład z chęcią władują się dzieciaki od lat 9 do nastu.
Pełnia miłości - Sigrid Nunez
Kolejna, po rewelacyjnym "Przyjacielu", krótka i przepiękna powieść autorki o przemijaniu i godzeniu się z losem. Dla tych, którzy lubią oddawać się refleksji nad rzeczami istotnymi.
ZOBACZ SPOTKANIE ONLINE Z SIGRID NUNEZ NA BIG BOOK FESTIVAL 2021
Po zmierzchu - Murakami Haruki
Piękna dziewczyna, Eri, leży w domu od dwóch miesięcy pogrążona w tajemniczym śnie. Jej młodsza siostra Mari, tego wieczoru szczególnie zmęczona niezrozumiałą dla niej sytuacją, postanawia spędzić noc na czytaniu książki w otwartej przez całą dobę restauracji.
Przyszło nam tu żyć - Jelena Kostiuczenko
Rosyjska dziennikarska śledcza, nie bojąc się zabrudzić rąk ani dotrzeć do często bolesnej prawdy, zagląda w najciemniejsze zaułki rosyjskiego życia.